Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Ishulli kontestues mes Indisë dhe Bangladeshit zhduket

Shko poshtë

Ishulli kontestues mes Indisë dhe Bangladeshit zhduket

Mesazh nga Ebu Amar prej Fri Mar 26, 2010 3:44 pm

Ishulli kontestues mes Indisë dhe Bangladeshit zhduket

Kontestin 30 vjeçar për ishullin Nju Mur, që India dhe Bangladeshi nuk e zgjidhën dot, sot e ka zgjidhur ngrohja globale. Ishulli u zhduk në det, pas rritjes së nivelit të ujit.
Sot, kuptohet se lufta që nga vitin 1980, shërbeu për asgjë. Profesorët e Universitetit “Xhadavpur” në Kalkuta, treguan për gazetën “Los Anxhelos Tajms” se zhdukja e ishullit konfirmohet edhe nga fotografitë satelitore dhe patrullat detare.
Në rrezik nga përmbytja, janë edhe 10 ishuj të tjerë të vegjël, në të njëjtën zonë.
Ndërkaq, në debatet botërore mbi ndryshimin e klimës, bregdeti i Bangladeshit përmendet si një hapësirë jashtëzakonisht e rrezikuar nga rritja e nivelit të detit. Ka edhe parashikime se deri në vitin 2050, do të përmbytet 17 për qind e këtij shteti, ku aktualisht jetojnë 130 milion banorë. Alsat0M

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi