Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Dija namazit tënd vlerën dhe krenohu me të!

Shko poshtë

Dija namazit tënd vlerën dhe krenohu me të!

Mesazh nga Ebu Hattab prej Fri Mar 26, 2010 6:03 pm

Dija namazit tënd vlerën dhe krenohu me të!

Falënderimi absolut i takon vetëm Allahut, Atë e falënderojmë dhe vetëm prej Tij ndihmë dhe falje kërkojmë. Kërkojmë nga Allahu mbrojtje prej të këqijave të vetvetes dhe veprave tona. Kë e udhëzon Allahu s’ka kush që e humb dhe kë e humb Allahu s’ka kush që e udhëzon. Dëshmoj se s’ka të adhuruar tjetër përveç Allahut Një dhe të pashoq, dhe dëshmoj se Muhamedi, lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, është rob dhe i dërguar i Tij... Çdo risi në fe është bidat, çdo bidat është humbje dhe çdo humbje çon në zjarr. (Allahu na ruajtë prej tij!)

E duke qenë se ata nuk ishin të urdhëruar me tjetër, pos që ta adhuronin All-llahun me një adhurim të sinqertë ndaj Tij, që të largohen prej çdo besimi të kotë, ta falin namazin, të japin zeqatin, se ajo është feja e drejtë”. (El-Bejjine: 5).Namazi ka vlerë të madhe për muslimanin.

Pa namaz nuk mund të hysh në Xhenet, sepse në Ditën e Gjykimit gjëja e parë, për të cilën do të pyetet njeriu nga Allahu është NAMAZI.

Muhamedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thënë: ”Lapsi nuk shkruan për tre lloje njerëzish: për të çmendurin deri sa të shërohet, për fëmijën deri sa të hyn në pubertet dhe për atë që është në gjumë deri sa të zgjohet.”


Allahu na bëft prej Namazlijve dhe inshalla jem prej atyre qe ne diten e Gjykimit te hyjm ne Xhenet kah dera e Namazit. Amin
avatar
Ebu Hattab
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 75
Points : 200
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 27/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi