Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Thirrje Izraelit: "Paguani dëmshpërblim ndaj palestinezëve"

Shko poshtë

Thirrje Izraelit: "Paguani dëmshpërblim ndaj palestinezëve"

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Fri Mar 26, 2010 10:21 pm

Thirrje Izraelit: "Paguani dëmshpërblim ndaj palestinezëve"

Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut i bëri thirrje Izraeli të paguaj dëmshpërblim ndaj palestinezëve.

Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, për humbjet njerëzore dhe dëmet materiale që shkaktoi operacioni ndaj Rripit të Gazës, i bëri Izraelit thirrjen "paguani dëmshpërblim ndaj palestinezëve".
Këshilli për të Drejtat e Njeriut, i cili përfaqëson 47 vende dhe qendrën e ka në Gjenevë, miratoi propozimin e paraqitur nga Pakistani lidhur me dëmshpërblimin që duhet të paguajë Izraeli.
Propozimi u pranua me 6 vota kundër, 29 pro dhe 11 abstenime.
Në vendim gjithashtu kërkohet që Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq të hetojë edhe në Izraeli ka përdorur, apo jo bomba me fosfor gjatë sulmeve trejavore në Rripin e Gazës.
Operacioni që Izraeli ndërmori mes datës 27 dhjetor 2008 dhe 18 janar 2009 në Rripin e Gazës u shndërrua në një masakër të madhe, si pasojë e së cilës humbën jetën rreth 1 mijë e 400 palestinezë, mes të cilëve shumë gra dhe fëmijë.
Bombardimet e pandërprera të ushtrisë izraelite përkeqësua edhe më shumë kushtet e jetesës në Rripin e Gazës së mbajtur nën rrethim./trt/
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi