Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Komisioneri i Qeverisë Federale në Somali u vra dhe një tjetër Zyrtar

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Komisioneri i Qeverisë Federale në Somali u vra dhe një tjetër Zyrtar

Mesazh nga Ebu Beker prej Sat Mar 27, 2010 5:53 pm

MOGADISHU - Komisioneri i rrethit të Qeverisë Federale të Përkohshëm në Somali është vrarë ai dhe një tjetër zyrtarë i sigurisë është plagosur pas shpërthimit të minave që kishin në shënjestër automjetet e zyrtarëve nëpër lagjet afër aeroportit Afisyone , than dëshmitarët radios Shabelle të shtunën.

Autoritetet e Qeveris në tranzicion urdhëruan njerëzit që të zhvendosen rreth Aden në aeroportin ndërkombëtar dhe të largohen nga zona sa më shpejt të jetë e mundur.

Dëshmitarët konfirmuan vdekjen e komisionerit të qarkut Ahmed Odawa Sheik Mohamed i njohur si (Qorleh) duke shtuar se zëvendës sekretari i sigurimit të rajonit Banadir ishte midis zyrtarëve qeveritarë që u vranë nga shpërthimi i minave.

Harakat El-shabab Muxhahidin moren përgjegjësinë për sulmin.

Raportet thonë se ka pasur luftime mes trupave qeveritare në tranzicion në zonat përreth aeroportit herët në mëngjes përpara se komisioneri i qarkut dhe karvani i tij të sulmoheshin në anën e Afisyone ku ai u vra në fund të zonës.

Shabelle.net

Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi