Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Moskë: 38 veta vdiqën dhe 73 u palgosën

Shko poshtë

Moskë: 38 veta vdiqën dhe 73 u palgosën

Mesazh nga Ebu Hattab prej Mon Mar 29, 2010 9:38 pm

Zyrtarët rusë të emergjencës thanë se dy shpërthime të ndara goditën sistemin e metrosë në Moskë duke shkaktuar vdekjen e më shumë se 38 njerëzve dhe 73 u plagosen.

Shpërthimi i parë ndodhi në stacionin Lubjanka, kurse 40 minuta më vonë shpërthimi i dytë e tronditi stacionin Parku u Kulturës. Të dy stacionet ndodhen në qendër të Moskës.

Zyrtarët e ministrisë së Emergjencave thanë se 25 njerëz e humbën jetën në shpërthimin në stacionin Lubjanka, ndërsa të paktën 10 u plagosën.

Në mesin e të vdekurve përfshihen dhe 14 njerëzit që ndodheshin në vagonin e metrosë, ndërsa 11 viktimat tjera ndodheshin në platformën e stacionit.

Selia e Shërbimit Federal të Sigurisë, apo FSB ndodhet mbi stacionin Lubjanka.

Bilanci fillestar nga shpërthimi i dytë është të paktën 12 të vdekur dhe 15 të plagosur.

Sulmet u kryen nga dy Gra Muxhahide (All-llahu i pranoft ne mesin e Dëshmorve në Xhennetin Firdeus)
avatar
Ebu Hattab
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 75
Points : 200
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 27/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi