Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Xhamia e projektuar nga një femër hapet në Stamboll

Shko poshtë

Xhamia e projektuar nga një femër hapet në Stamboll

Mesazh nga Ebu Hattab prej Fri Apr 02, 2010 9:14 pm

Xhamia e projektuar nga një femër hapet në Stamboll
Xhamia e parë e Turqisë e projektuar nga një grua, u hap sot në Stamboll, me myftiun e qytetit duke e përshkruar xhaminë si moderne dhe respektuese për kulturën turke.

E premte, 08 Maj 2009 23:16

"Në këtë xhami, arkitektura klasike Turke është mbrojtur por në të njëjtën kohë është një ndërtesë moderne," tha Myftiu i Stambollit Mustafa Çagriç.

Xhamia e re e dizajnuar nga Zejnepe Fadilioglu, me muret e saja prej xhami është një shembull se si mund të bashkohen modernja dhe e vjetra shtoi Çagriç.

Koha pas xhumasë u zgjodh si kohë për hapjen e xhamisë së re në periferi të Uskudarit në anën Aziatike të Stambollit, me një turmë të madhe të të pranishmëve.

avatar
Ebu Hattab
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 75
Points : 200
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 27/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi