Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Shkatërrimi afatgjatë i muslimanëve me uraniumin e demokracisë

Shko poshtë

Shkatërrimi afatgjatë i muslimanëve me uraniumin e demokracisë

Mesazh nga Khattab prej Mon Apr 05, 2010 1:32 pm

Shkatërrimi afatgjatë i muslimanëve me uraniumin e demokracisë

Këto foto të fëmijëve të sapolindur janë incizuar nga ana e dr.Muhammed Daut Mirakija, një studiues i njohur afgan, antropologë, sociolog dhe shkencëtar. Ai e vizitoi Afganistanin duke dëshiruar të dijë më shumë për situatën pas pushtimit amerikan. Foshnjat e deformuara janë rezultat të përdorimit të municionit me uraniumin e trupave amerikane dhe sulmuesve me avion në tërë Afganistanin nen pretekstin e luftës kundër terrorizmit.

Megjithatë, të shumtën e rasteve e foshnjave të deformuara, është shënuar në zonat e Peshtun-folësve (pjesë e sunive), të cilët e bartnin barrën e sulmit amerikan. Ushtarët amerikan kanë përdorur armë të tilla sikurse bombat fosforike dhe të uraniumit të varfër që janë të ndaluara në nivelin global.Për gjatë tetë viteve të fundit prej kur amerikanët dhe ushtarët aleat e kanë okupuar tokën tonë të dashur Afganistanin, më shumë se 100 mijë Afgan i kanë humbur jetët gjatë bombardimeve ajrore dhe sulmeve në teren. Nuk kalon asnjë natë pa aksion të njësitit amerikan për operacione speciale, së cilës ju kanë bashkëngjitur operatorët e CIA dhe Blackwater të cilët nuk ngurrojnë të zhvillojnë sulme në shtëpitë e civilëve duke mbytur njerëz të pafajshëm, duke përfshirë fëmijë, gra dhe pleq. Agjentët sekret amerikan janë pajisur me armë të sofistikuara duke shkelur të drejtat e njerëzve në Afganistan dhe mbysin civilët e pastaj kalojnë pa u ndëshkuar.Ne i ftojmë të gjithë antropologët dhe hulumtuesit për të ardhur këtu dhe të lajmërojnë për brutalitetin e trupave te okupatorit amerikan të vepruara në emër të luftës kundër terrorizmit. Kjo është përgjegjësi dhe obligimi i të gjithë shkrimtarëve, shtetërorëve dhe personave të lirë që ta ruajnë identitetin dhe vlerat njerëzore në mënyrë që mos të fshihen nga fytyra e tokës me dorën e perandorisë kriminele të Amerikës.I kamë bërë këto foto në ditën e fundit të udhëtimit tim: Një nga tri foshnjatAfganistani është bërë një katastrofë, është e pamundshme që me fjalë ta përshkruash, andaj vendosa ta ilustroj këtë katastrofë me foto të fëmijëve të cilët kanë lindur të deformuar.Pyes a ka mundësi që këto foto të ju shtyjnë të mendoni për të gjitha këto.Demokracia amerikane në aksionin shtetëror të këtij vendi është kriminele (mendohet në qeverinë marionete të Afganistanit). Shpresoj se nuk jeni të kënaqur dhe pa përgjegjës. Ndoshta do të thoni: Kjo është jeta, ç’farë mund të bëjë unë.”

Kujtesë e dhembshme në gjenocidin e kryer nga ana e qeveris së SHBA-ve.Disa detale të “imëta” rreth situatës në Afganistan:

Municioni i uraniumitPër shkak të përdorimit të sasive të madhe të municionit me uranium të cilin e kanë përdorur forcat amerikane në fillim të bombardimeve dhe pas saj, dukuri masive e deformimeve kongjenitale janë lajmëruar nëpër tërë Afganistanin. Norma e kancerit të llojeve të ndryshme është rritur në mënyrë të konsiderueshme. Leukemia dhe kanceri janë shumë prezentë tek fëmijët. Sipas infermiereve në shumë portalet e lindjeve të spitaleve në Kabull, norma e deformimit të foshnjave të sapolindura është rritur disa herë që nga fillim i pushtimit amerikan.Në realitet, shpërndarja e atomeve të uraniumit e prodhuar nga ana e njerëzve e ka zbuluar Uran Medical Research Center pasi që hulumtuesit e kanë lajmëruar vizitën e Afganistanit dhe para kësaj i kanë mbledhur mostrat e urinës së njeriut dhe tokës. Ata kanë gjetur se norma e atomeve të uraniumit të krijuara nga ana e njerëzve është rritur deri 2000 herë në disa pjesë që gjenden në afërsi të regjioneve të bombarduara.Duke e ditur se municioni i uraniumit shpërbëhet gjatë periudhës prej 4.5 miliard vite, forcat amerikane me përdorimin e saj kanë siguruar se gjenerata e Afganëve një kohë bukur të gjatë do të vuajnë nga kanceri dhe deformimet. Kjo me siguri nuk është zhvillim. Në fakt ky është krimi më i madh që është kryer në historinë e njerëzimit.alemarah.info

www.botaislame.com
avatar
Khattab
Anëtarë Fillestar
Anëtarë Fillestar

Numri i postimeve : 17
Points : 36
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 08/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi