Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Stokholmi me xhami të re

Shko poshtë

Stokholmi me xhami të re

Mesazh nga Ebu Beker prej Mon Apr 05, 2010 1:46 pm

Stokholmi me xhami të re

Në Tensti, periferi të Stokholmit, do të ndërtohet xhamia më e madhe në Stokholm. Në këtë vend, planifikohet ndërtimi i objektit të stilit andaluzian në 11.000 metra katrorë.
"Ka shumë musliman në veri të Stokholmit, të cilët ende i shfrytëzojnë bodrumet në vend të xhamive.
Për këtë, ne dëshirojmë t'ju ndërtojmë një xhami me kapacitete të mëdha, ku do të mund të falen 3.000 besimtarë", tha Abdel Karim Imam Laallam nga unioni 'Xhamia e madhe e Stokholmit', e cila e ka ble truallin qysh në vitin 1990.
Planet ekzistojnë që një kohë të gjatë, por mundësitë financiare janë realizuar tek sot – duke iu falënderuar parave nga nafta. Me fjalë të tjera, princi Abdulaziz bin Fahd, djali i ish mbretit saudit Fahd, i bart të gjitha shpenzimet, të cilat vlerësohen të jenë 35-40 milion euro.
"Princ Abdulaziz dëshiron të bëj diçka për nder të babait të tij të ndjerë", tha Abdel Karim Laalam.
Në prill, qyteti Stokholm do të vendos a do të lejon ndërtimin e xhamisë./islamgjakova/

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi