Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Doka Ebu Usmani: Sulmi në metronë e Moskës është kryer si shenje hakmarrje për masakrimet e rusëve mbi Kaukazin

Shko poshtë

Doka Ebu Usmani: Sulmi në metronë e Moskës është kryer si shenje hakmarrje për masakrimet e rusëve mbi Kaukazin

Mesazh nga Ebu Amar prej Mon Apr 05, 2010 10:25 pm

El-Ithnejn 20 Rabi el Thani 1431 / 05 04 2010

Redaksia e Kavkaz center ka marrë një video - deklaratë të emirit të Kavkazit Doke Ebu Usman, i cili e ka theksuar se sulmi në metronë më 29. mars 2010 është organizuar dhe kryer me urdhrin e tij personal.Në videon deklaratën e tij, të incizuar më 29 mars të vitit 2010, Doka Ebu Usmani tha se sulmi ka qenë hakmarrje dhe shpagim për okupatorin rus mbi banorët e gjorë të Çeçenisë dhe Ingushetis, të cilët më 11 shkurt të vitit 2010 kanë qenë duke mbledhur hudhra të egra në fshatin Arshit që ti ushqejnë familjet e tyre.Ai gjithashtu theksoi se vrasja e banorëve në pjesën më të varfër ka qenë qëllimisht sepse FSB - forcat speciale, civilët e pafajshëm i kanë “përfunduar” me thika, pastaj kanë qeshur mbi trupat e tyre.Doka Eb Usmani i ka porositur të gjithë ata të cilët e akuzojnë se sulmi në Moskë ka qenë akt legjitim shpagues për shkak të vrasjeve të vazhdueshme të civilëve në Kaukaz (nga ana e trupave ruse).Emiri i Emirateve të Kavkazit ka deklaruar se i sheh si qesharake akuzat për terrorizëm, duke përfshirë edhe ata nga ana e politikajëve dhe gazetarëve sepse asnjëri nga ata nuk e kanë akuzuar Putinin për masakrën ndaj civilëve në Arshit, i cili është kryer me urdhrin e Putinit.Doka Ebu Usmani gjithashtu tha se sulmet në territorin rus do të vazhdojnë. Ka premtuar hakmarrje të reja ndaj rusëve ”të cilët i dërgojnë bandat e tyre në Kaukaz dhe u dhënë përkrahje shërbimit të sigurimit të tyre të cilët i bëjnë masakrat.”Në përfundim të deklaratës së tij, Doka Ebu Usmani i përkujtoi në faktin se ai edhe më herët ka premtuar se populli rus nuk do të jetë më në gjendje të qëndroj “ftohët dhe duar kryq ta përcjellin luftën nëpër televizorët e tyre pa asnjë gjurmë për shkak të krimit nga ana e bandave të tyre të cilët sipas urdhrit të Putinit i dërgojnë në Kaukaz.”“Për këtë lufta do të ju arrij edhe nëpër rrugët tuaja dhe do ta ndieni nëpër lëkurat tuaja dhe jetët tuaja”, tërhoqi vërejtjen emiri i Emirateve të Kavkazit Doka Ebu Usmani.Burimi: Kavkaz centerInformim: Masakra në Arshit dhe Datih, Ingusheti.Siç lajmëron Kavkaz center, përafërsisht 200 banor të fshatit Çeçen Achoi-Martan, prej të cilëve shumica ishin shkollar (tinejgjer), kanë shkuar në mal për të mbledhur hudhra të egra.

Më tutje raportohet se rusët qafira i kanë rrethuar të mbledhurit për hudhra të egra pastaj e kanë vendos kampin për hetime dhe maltretime të përditshme.Gjatë këtyre hetimeve me maltretime sipas të dhënave janë mbytur 12 të rinj, shumica shkollar.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi