Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Taktik e re nga ushtarët Amerikan (Nuk funksionon)

Shko poshtë

Taktik e re nga ushtarët Amerikan (Nuk funksionon)

Mesazh nga Ebu Hattab prej Fri Apr 09, 2010 3:09 pm

Ushtria amerikane përdorë këngë rok dhe të grupeve matal “Metallica”, “The Offspring” dhe “Thin Lizzy” për të luftuar kundër Talibanëve në Afganistan, transmeton ueb faqja NME.

Siq pohon agjencia AP, ushtarët në Afganistan lëshojnë muzikë të zëshme në mënyrë që ti irritojnë Muxhahidat Taleban dhe të shtyjnë ata të dalin nga vendbanimet rreth qytetit Marxhah.

Disa nga banorët lokalë janë ankuar për shkak të zhurmës, por në këtë mënyrë mund t’i detyrojmë për të na treguar se ku fshihen Talibanët e armatosur. Në anën tjetër, muzika vepron në mënyrë motivuese në ushtarë dhe marinsa amerikanë”, sqaroi një nga eprorët e forcave speciale amerikane.

Me ndihmën e një automjeti special, të pajisur me altoparlantë të fuqishëm, muzika mund të dëgjohet në largësi edhe më ë madhe se tre kilometra.

Nënkoloneli i ushtrisë Brian Chrismas, komandant i marinsave amerikanë në Marxhah, konsideron se kjo taktikë nuk është “e përshtatshme” dhe tha se do të kërkojë që kjo të ndërpritet. /koha/
avatar
Ebu Hattab
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 75
Points : 200
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 27/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi