Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Si funksionon propaganda amerikane në Afganistan

Shko poshtë

Si funksionon propaganda amerikane në Afganistan

Mesazh nga Ebu Amar prej Fri Apr 09, 2010 9:17 pm

Si funksionon propaganda amerikane në Afganistan

El-Xhumah 24 Rabi el Thani 1431 / 09 04 2010

Me 12 shkurt të këtij viti, forcat amerikane hyn në një fshatë në provincën paktia të Afganistanit, dhe pasi që e kishin rrethuar një shtëpi në të cilën po bëhej Akika (po festonin lindjen e një fëmije), i mbytën dy burra civil (sipas të dhënave qeveritare) të cilët kishin dalë jashtë shtëpisë për të kuptuar se pse ishin rrethuar, dhe pastaj i vranë edhe 3 femra prej të afërmve (një nënë shtatzëne e 10 fëmijëve, një nënë shtatzëne e 6 fëmijëve, dhe një adoleshente). Pastaj Pentagoni lëshoi një deklaratë duke pohuar se

(a) – Burrat e vrarë ishin “rebel” apo terroristë, (b) – Trupat e 3 femrave janë gjetur prej ushtrisë amerikane të lidhura dhe të mbyllura brenda shtëpisë, dhe (c) – Sugjeruan se femrat vetëm se ishin mbytur kur kishte arritur ushtria amerikane, siç duket kanë qenë viktimë “e vrasjeve për shkak të nderit” të vrara prej militantëve taliban gjatë sulmit.Edhe përkundër asaj se shumë dëshmitarë në vend ngjarje e njashtu edhe hetuesit lokal e kundërshtuan versionin e Pentagonit, dhe insistuan se të gjithë të vrarit (duke përfshirë edhe gratë) ishin civil dhe ishin mbytur prej forcave amerikane, por mediat amerikane prapë se prapë e adoptuan versionin e Pentagonit shumë herë pa asnjë pyetje. Por tani janë paraqitur mjaft fakte për ti demantuar ato pohime saqë Pentagoni dje është detyruar ta pranoj se versioni origjinal ka qenë plotësisht i rrejshëm dhe se trupat amerikane ishin ato që i kishin mbytë gratë.

ansar1.info

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi