Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Çfarë ka ardhur për spermën

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Çfarë ka ardhur për spermën

Mesazh nga Peace to you prej Sun Apr 11, 2010 6:39 pm

Çfarë ka ardhur për spermën

Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit

Falënderimet qofshin vetëm për Allahun. Paqja dhe shpëtimet qofshin mbi të dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij, si dhe mbi të gjithë pasuesit e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Transmetohet nga Aishja (Allahu qoftë i kënaqur prej saj!) se ka thënë: “Unë e fërkoja spermën (e tharë) nga rrobja e të Dërguarit të Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!), pastaj ai shkonte dhe falej me atë rrobe.” E transmeton grupi, me përjashtim të Buhariut.

Në një transmetim tjetër të Ahmedit thuhet: “I Dërguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) e fshinte spermën nga rrobja e tij me një rrobe të parfumosur me një lloj bime, pastaj falej me të, ose e kruante atë (spermën e rënë në rrobe), nëse ishte tharë, pastaj falej me atë rrobe.”

Ndërsa në një transmetim tjetër të Buhariut, Muslimit dhe Ahmedit thuhet: “(Thotë Aishja E laja spermën e rënë në rrobën e të Dërguarit të Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!), pastaj ai dilte për t’u falur dhe gjurmët e larjes dalloheshin në rrobën e tij si njolla uji.”

Ndërsa në një transmetim tjetër të Darakutnit, transmetohet se Aisha (Allahu qoftë i kënaqur prej saj!) ka thënë: “E fshija spermën nga rrobja e të Dërguarit të Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!), nëse ajo ishte e thatë dhe e laja atë, nëse ishte e njomë.”

Them (autori): Nga të gjitha këto tekste, del qartë se që të dyja ato (fërkimi dhe larja e rrobës ku ka rënë sperma) janë të lejuara.

Transmetohet nga Is’hak ibën Jusuf se ka thënë: Na ka treguar Sheriku nga Muhamed ibën Abdurrahman e ky nga Ata e ky nga Ibën Abasi (Allahu qoftë i kënaqur prej tij!) se ky ka thënë: “U pyet i Dërguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) për spermën që bie në rrobe dhe ai tha: ‘Ajo është njësoj si qurret apo gëlbazat. Të mjafton ta fshish atë me një rrobe apo me barishte që mban erë të mirë’.”

E transmeton Darakutni dhe thotë: Këtë hadith nuk e ka ngritur tek i Dërguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) veçse Is’hak el Ezrak nga Sheriku.

Them (autori): Kjo nuk ndikon në saktësinë e tij, pasi që Is’haku është imam nga i cili janë transmetuar hadithe në dy “Sahihat” e Buhariut dhe Muslimit, kështu që ngritja dhe shtesa e tij në hadith është e pranuar.

Marrë nga libri "Muntek El Ahbar"

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi