Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Muslimanët e Arktikut së shpejti me xhami

Shko poshtë

Muslimanët e Arktikut së shpejti me xhami

Mesazh nga Ebu Amar prej Wed Apr 14, 2010 11:40 pm

Muslimanët e Arktikut së shpejti me xhami

Muslimanët e Uinipegut po planifikojnë të ndërtojnë një xhami, dhe pastaj të dërgojnë atë në Arktik.

Dhjetëra familje muslimane të Inuvikit, që gjendet në Kanadanë e largët Veriore, janë të detyrueshëm t’i dërgojnë fëmijët e tyre të jetojnë diku tjetër në Kanada për shkak se komuniteti atje nuk ka ndonjë xhami apo qendër të edukimit Islam.
Një shoqatë humanitare nga Uinipiegu mendon të ndryshojë këtë gjendje tani.
Fondacioni Zubejda Talab është duke ngritur një fond për ndërtimin e një xhamie dhe pastaj ta dërgoj atë 4000km larg në veri të vendit për komunitetin musliman të atjeshëm.
Abdullah Muhamed, që jeton në Inuvik por që ka dërguar fëmijët e tij të jetojnë në Edmonton, tha se s’ka se si ta falënderojë këtë shoqatë për këtë gjest.
“Ky projekt to të na ndihmon që të planifikojmë, dhe të vendosim gjërat në vend sa i përket edukimit.
Është më të vërtetë më rëndësi për ne.” tha ai.
Për momentin, ai udhëton nga Inuviki dhe Edmontoni për të vizituar fëmijët e tij sa më shpesh që mundet.
Rreth 100 muslimanë në Inuvik.
Komuniteti musliman në Invuk ka provuar në ngritjen e fondeve për ndërtimin e xhamisë, po është një komunitet shumë i vogël- prej vetëm 100 anëtarëve, tha Muhamed.
Por ato që ka mbledhur do të ja ofrojë këtij fondacioni, i cili ka nevojë për $300.000 deri në Shtator që ta bëjë kompletimin e xhamisë së Inuvikit.
“Çfarë projekti i bukur. Është e mrekullueshme që të dërgohet xhamia (gati) në Polin e Veriut,” tha Hasan Guisti, kryetar i Fondacionit.
Kur të arrijë, do të jetë xhamia më veriore në botë.
“Jemi duke shikuar në një shoqatë të vogël humanitare e cila dëshiron të hyjë në historinë Islame,” tha Guisti./ cbc.ca/

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi