Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Muzika , zbavitja dhe duartrokiteja jan ibadete te shejtanit

Shko poshtë

Muzika , zbavitja dhe duartrokiteja jan ibadete te shejtanit

Mesazh nga melika prej Fri Apr 16, 2010 9:36 am

Ue Selamun Alejkum ue rahmetull-llahi ue barekatehu
Falenderimi i takon vetem Allahut At e falenderojm dhe vetem prej ti ndihm dhe falje kerkojm.Kerkojm mbrojtjen nga Allahu prej te keqijave te vetvetes dhe veprave tona . Ke e ka udhezuar Allahu ska kush qe e humb dhe ke e ka hum Allahu ska kush qe e udhezon .
Deshmoj se ska hyni tejter per pos Allahut Nje dhe se muhamedi esht rob dhe i derguar i Tij
O ju qe besuat kini frik Allahun me nje sinqeritet te vertet dhe mos vdisni ,pos vetem duke qen musliman " (3:102)Ibn Tejmije thot se degjimi i muzikes dhe zbavitja e ndihmon shejtanin ne veprimin e tij , qe esht praktike e lasht e idhujtareve e qe permendet ne kur`an :

Lutja e tyre pran shtepis (Qabes) nuk ishte vetemse britme dhe duartrokitje , prandaj vuane denimin per shkak se mohonit

Ibn Kethiri thot se kjo kanosje me denim per idhujtaret esht realizuar ne ket bot ne Luften e Bedrit , duke u mbytur dhe roberuar , mendim me te cilen esht pajtuar edhe Inb Xherir et Taberi

Pra zbavitja , duartrokitja dhe fishkellima (dhe te tjera) ka qen praktik e idhujtareve.Kurse ibadeti i pejgamberit salallahu alehji ve selem dhe sahabeve te tij esht ne forme te namazit ,lezimit te Kur`anit ,dhikrit etj.Pejgamberi salallahu alejhi ve selem dhe sahabet as nje her nuk kan organizuar festivale te kenges ose te muzikes , por kur kan qen sebashku ,kan zgjedhur ndokend me ze te bukur t`u lexon Kur`an .Omeri i thonte Musa el Esh`ariut " Na e perkujto Zotin ton!" Madje Ebu Musa lexonte Kur`an deri sa te tjeret degjonin.Edhe pejgamberi salallahu alejhi ue selem kerkonte nga Ibn Mes`udi qe ti lexonte Kur`an

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi