Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Zgjatja e thonjeve

Shko poshtë

Zgjatja e thonjeve

Mesazh nga melika prej Fri Apr 16, 2010 9:38 am

Ue Selamun Alejkum ue rahmetull-llahi ue barekatehu
Falenderimi i takon vetem Allahut At e falenderojm dhe vetem prej Ti ndihm dhe falje kerkojm.Kerkojm mbrojtjen nga Allahu prej te keqijave te vetvetes dhe veprave tona . Ke e ka udhezuar Allahu ska kush qe e humb dhe ke e ka hum Allahu ska kush qe e udhezon

Njeriu esht kirjes ose qenje e gjall dhe si i till ai nuk ka lindur me thonje te gjat , prandaj ket orgjinalitet duhet ta ruaj sa me shum qe esht e mundur .Ne rastin konkret them se njeriu mund ta ruaj orgjinalitetin e lindjes .Nderkaq pejgamberi a,s nje ne nje hadith te tij i ka numruar pes veprime , te cilat duhet ti bej besimtari me rregull , keto ai i ka numruar edhe prerjen e thonjeve.
Edhe Enesi r,a transmeton ne nje hadith te ngjashem , sipas te cilit kuptohet se pejgamberi a,s ka urdheruar qe thonjet te shkurtohen , sikur se qe duhet shkurtuar edhe mustaqet tek meshkujt dhe nensqetullat , dhe kursesi te mos lihen te pa prera me shum se dyzet net.

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi