Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Si të fitosh shum shpërblime me një vizit në forum (internet

Shko poshtë

Si të fitosh shum shpërblime me një vizit në forum (internet

Mesazh nga melika prej Tue Apr 20, 2010 1:29 am

--------------------------------------------------------------------------------

السلام عليكم ورحمة الله وبركاتهFalenderimi i takon Allahut subhanehu ue teal, salawatet dhe selamet qofshin mbi të dërguarin e tij Muhmedin alejhi selam dhe mbi familjen dhe shokët e tij dhe mbi pasuesit e tij deri ne ditën e kiametit.


O ty Pjesëmarrës, Oj Pjesëmarrëse (o Forumist, Oj Forumiste)


Nëse hap një temë prej temave Mos harro:1. Sinqeritetin ndaj Allahut subhanehu ue teala, dhe mos harro pasimin e të dërguarit alejhi selam


2. Mos e harro përmendjen e Allahut subhanehu ue teala (Madhëritë, Falenderimet, Siç janë: Subhanehellah, ue Elh, ue lailahe ilallah.
E më e mira është: Subhanellah ue Bihamdihi (Madhëria dhe falënderimi i përkasin All-llahut të Madhëruar.) , Subhanehellah el-Adhijm (Madhëria dhe falënderimi i përkasin All-llahut të Madh)
Ka thënë i dërguari alejhi selam: (Dy fjalë janë të lehta për gjuhën, të rënda në peshore, të dashura te mëshiruesi, Subhanellah ue Bihamdihi (Madhëria dhe falënderimi i përkasin All-llahut të Madhëruar.) , Subhanehellah el-Adhijm (Madhëria dhe falënderimi i përkasin All-llahut të Madh).


3. Përmbajtja e moralit të mirë në pjesëmarrjet e tua dhe në replika(përgjigje).


4. Mos e vono Namazin apo ndonjë prej obligimeve.
Ka thënë i dërguari alejhi selam: (Kush dëgjon ezanin dhe nuk i përgjigjet(nuk vjen në xhami) nuk ka namaz ai) Transmeton ibn Maxheh


E cila pra është arsyeja yte o ty që nuk falesh dhe lenë namazin?!!


5.Përmbajtja e të vërtetës kur sjell diçka apo kur përgjigjesh.


6.Fillo replikën(përgjigjen) apo temën me (Es-Selamu Alejkum ue Rahmetullahi Ue Berekatuhu) dhe fito 30 sevape .


7. Nëse gjen përshëndetje ktheja me më të mirë ( Ue Alejkum Selam ue Rahmetullahi ue Berekatuhu)= 30 sevape


8. Nëse gjen përmendjen e të dërguarit alejhi selam dërgoj salate të dërguarit alejhi selam.


9. Nëse përmend ndonjë hadithe përkujdesu që të jetë i vërtet dhe përmende edhe Senedin(Zinxhirin) nëse mundesh.


10. Nëse e falënderon ndoken thuaj “Allahu të shpërbleftë” Ngase siç është cekur në hadithe: kush i thotë Allahu të shpërbleftë veçse e ka falënderuar.


11.Gjithashtu mos harro se fjala e mirë është Lëmosh (sadaka), {thuani fjalë të mira}


12. Nëse stë pëlqen ndonjë temë ateherë përgjigju me të mirë ose hesht (Le të thotë të mirën apo të hesht)


13. Nëse vëren ndonjë Gabim në shkrim të ndonj pjesmarrësit, kërkohet që të këshilloh dhe të udhzosh duke iu përmbajtur butësis dhe lehtësis.
14. Mos harro shpresimin e shpërblimit te Allahu subhanehu ue teala, dhe përkujto udhëzimin tënd e pra nënshtroju atij subhanehu ue teala.


15. Nëse e gjen ndonjë temë që të pëlqen mës ngurro (prito) që të e shpërndash edhe ne vende tjera për dobi ngase treguesi në të mirë është sikur bërësi.
16. Behu thirrës nga firmat(nënshkrimet e tua).


17. Nëse del nga Forumi thuaj: (Allahume Rabena ue Bihamdike Esh’hedu en Lailahe ila ente Estegfiruke ue etubu ilejk) për të vepruar me fjalën e të dërguarit alejhi selam:
(Kush uletë me një mexhlis që bisedohet aty, dhe thotë para se të largohet prej mexhlisit tij: I madhëruar je o Zot dhe falenderimi të takon ty, dëshmoj se ska zot tjetër pos teje, këjkoj falje dhe pendohem te ty, pos që ti falen të gjitha që bëhen në atë mexhlis)Allahu ju shpërbleftë të gjithëve


Selamu Alejkum Ue rahmetullahi Ue Berekatuhu

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi