Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Parashenjat e Dites Se Gjykimit

Shko poshtë

Parashenjat e Dites Se Gjykimit

Mesazh nga Ebu Amar prej Wed Feb 17, 2010 12:01 am

Parashenjat e Dites Se Gjykimit

Kur'ani adhimushan i permend disa nga parashenjat e medha te Ditës Se Gjykimit,sic jane Je'xhuxhët dhe Me'xhuxhët,te shfaqurit e Isait alejhis-selam perseri dhe dabbe-kafshes.Hadithe te shumta te te Derguarit i permendin parashenjat e vogla dhe te medha.
*Disa dijetare nuk i pranojne parashenjat te cilat i paraqiten ne hadithe,per shkak se dobsise se tyre,ose per shkak te pamundsise qe i Derguari sal-lAll-llahu alejhi wes-sel-em i ka thene keto lajme,te cilat nuk ka qene e mundur qe te paramendohen qe mund te ndodhin.Parashenjat te cilat na lajmron hadithi jane:
1.Do te ngjajne gjerat te jashtzakonshme,te cilat nuk kane qene e mundur te paramendohen.
2.Jomuslimanet do te sundojne mbi shume xehe.
3.Shtepite do te Zbukurohen dhe do te ngriten ne lartesi.
4.Pjeset e Tokes mes vete do te afrohen.
5.Devet nuk do te shfrytzohen per udhtim.Njerzit do te voziten mbi 'shale te medha'nga te cilat do te dalin para dyerve te Xhamise.Shpejtsia e qarkullimit te Dexhallit mbi Toke eshte si shpejtsia e levizjes se reve.
6.Kafshet do ti drejtohen njerzeve,por edhe materialet joorganike do te flasin.
7.Do te vije deri te perparimi shkencor me mosnjohjen e fese.
8.Levizjet tregtare do te perhapen dhe do te shtohet ndikimi i individeve.
9.Grate do te lakuriqohen.
10.Grate do ti imitojne burrat,ndersa burrat do ti imitojne grate.
11.Do te shtohet konzumimi i alkoolit,ashte si prostitucioni.
12.Njerzit do te hane kamate dhe do ta ndiejne pluhurin e saj.
13.Do te vijne gjenerata e cila do ta pershndes njera-tjetren me mallkime.
14.Do te shfaqen shenjat te cilat njerezve do t'ua lexojne librin ne vend te Kur'anit.
15.Vllezrit do te dallohen ne fe.
16.Do te perhapet Vdekja nga Infrakti-sulmet ne Zemer.
17.Do te perhapen Vrasjet.
18.Njerzit do te zbukurojne te folurit,kurse do ti prishin veprat.
19.Shpata do te pushoje nga Xhihadi.
20.Do te Shtohen trubllirat.
21.Nje grup njerzish nga umeti Muhamedit sal-lAll-llahu alejhi wes-sel-lem do te luftojne te vertetn.Shperblimi i atij,i cili do te permbahet Sunneteve te te Derguarit sal-lAll-llahu alejhi wes-sel-lem do te jete si shperblimi i nje shehidi ne fillim te trazirave dhe si shperblimi i njeqind shehideve kur trazirat do te arrijne kulminacionit.
22.Jehudet do te luftojne kunder muslimaneve dhe All-llahu xhel-le shanuh do t'i ndihmoje muslimanet kunder tyre.Dexhalli do te shfaqet ne mesin e Jehudeve,Isai alejhis-selam do te shfaqet ne mesin e muslimaneve.Mesihu i vertet do ta vrase Meshiun-Dexhallin.Lufta ne mes muslimaneve dhe Dexhallit do te zhvillohet ne lumin Jordan,muslimanet do te jene ne anen e lindjes se lumit ndersa jehudet ne anen e perendimit.*Ne te permendurit e parashenjave te Dites se Gjykimit ekziston urtësi
1.Forcimi i gadishmerise se muslimaneve per takimin me Zotin e vet.
2.Te vertetuarit e besimit te All-llahut eshte i vertet dhe,Dita e Gjykimit pa dyshim do te arrije cka eshte edhe argument i lajmertarit te fese nga Muhamedi sal-lAll-llahu alejhi wes-sel-lem.
3.Besimtaret forcohen perpara turbullirave te te marreve.
4.Studimi i tyre eshte nje pjese e fese,per ate qe keto parashenja jane parashenja te ajeteve Kur'anore dhe hadithe te lajmertarit te fesë.
*U shfaqen dijetaret te cilet i shenonin hadithet deri te të cilat kane mundur te arrijne ne periudhen mes vitit 64 dhe 571.
Eshte e pakuptuar qe e din gajbin ne lidhje me ate se cfare do te ndodhe ne kete kohe.Ata jane njerez qe me se tepermi i froksohen All-llahut dhe nuk kane shpifur per te Derguarin qe genjeshter,por perkundrazi,ata jane te njohur per ruajtjen dhe kujdesin e vet te te gjitha haditheve te te Derguarit sal-lAll-llahu alejhi wes-sel-lem.

Falemderimi i Takon vetem Atij Zotit te Gjithsise...Pa te meta eshte All-llahu xh.sh

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi