Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

A e dini se...!?

Shko poshtë

A e dini se...!?

Mesazh nga melika prej Thu Apr 22, 2010 5:11 pm

E vetmja sure ne Kur`an qe nuk fillon me bismil-lah esht Et-Tewbe
- Edht sunet qe te premten te lexohet surja kehf
- Mesi i kur`anit gjendet ne suren Kehf
- Surja Ihlas vlen sa (1/3) e Kur`anit .
- Kur ka filluar ti vi shpallja , muhamedit a,s ishte dyzet (40)vjeq.
- Pseudenimi i muhamedit a,s ishte El-Emin
- Motra e muhamedit a,s nga qumshti , quhej shema
- Muhamedi a,s nuk ka pasur vellezer eas motra .
- Gruaja e par e muhamedit a,s esht quajtur Hatixhe.
- Beteja e par ne te cilen kan luftuar myslimanet , ka qen beteja e Bedrit.
- Hixhretin e muhamedit a,s e ka ber edhe Ebu Bekri .
- Para fillimit te ushqimit , duhet then "Bismilah".
- Namazi esht shtylla e fes.
- Denimi me te voglin ne xhehnem do ta ket Ebu Talibi,xhaxhai i pejgamberit a,s
- El-Fati esht surja e par ne Kur`an.
- En-Nas esht surja e fundit ne Kur`an
- Permbytja (tufani) e ka goditur popullin e kohes se Nuhit a,s .
- Ibrahimi a,s gjat jetes se tij esht hedhur ne zjarr.
- Pejgamberi Ejjub a,s ka perjetuar sprovat me te medha.
- Pejgamberi qe ka lindur pa baba esht Isai ,a,s .
- Muhamedi a,s ka nderruar jet ne moshen 63 vjeqare .
- Myslimanet ne spanje kan qen rreth 800 vjet .
- Engjujt Munker dhe Nekir jan te ngarkuar me marrjen ne pytje tenjerzve ne varr.
- Engjulli Israfil esht i ngarkuar qe ti fryj surit.
- Namazi ne gjemat esht me i vlefshem se 25dhe 27 her nga namazi ne shtepi .
- Levhi Mafuth esht pllaka ku esht shkruar qdo te ndodh.
- Krishteret kan lajthitur ne lidhjen e nje pejgamberi ,e ky esht Isai a,s.
- Qifutet kan then se Uzeiri esht djali i Allahut.
- As Habet jan shoket e pejgamberit a,s .
- E para qe ka then Isai a,s ne djep esht : "Un jam rob i Allahut ,Abdullah,."
- Havarijjunet jan shoket e Isait a,s .
- Njezet e pes pejgamber jan te permendur ne Kur`an.
- As nje grua nuk ka qen pejgamber.
- Muhamedi sal-lAllahu alejhi ve selem esht pejgamberi me i zgjedhur .
- Myezini i par ne islam esht quajtur Bilal Ibn Rebba.
- Shpallja ka filluar ti vije muhamedit a,s ne shpellen Hira .
- Sundusi i te gjith muslimaneve quhet Halif.
- Tevrati i esht shpallur Musait a,s .
- Zeburi i esht shpallur Devudit a,s .
- Inxhili i esht shpallur Isait a,s .
- Hakka dhe Kijame jan emra per diten e gjykimit.
- Nar,Sekar,dhe Xhehim jan emra per xhehnemin.
- Njeriut ne varr do ti shtrohen pytje :Kush esht Zoti yt?Cila esht feja jote?Kush esht pejgamberi yt ? .
- Shigjeten e par ne rrugen e Allahut e ka hedhur Sa`d Ibn Wekas .
- Halid Ibn Velid kishte pseodenimin Sejfullah.
- Beteja ne Hendek quhet edhe Ah Zab.
- Muhamedi a,s esht plagosur ne Uh-hud .
- Ne betejen e Mu`ts kan marr pjes 200 000 bizantin.
- Sylejmani a,s ka vdekur ne poziten ne kemb, i mbeshtetur ne shkopin e ti.
- Ajeti me madheshtor ne Kur`an esht Ajetul -Kursijji.
- Shejtanet nuk hyn ne at shtepi ku lexohet surja El-Bekare.
- Gruaja e faraonit esht quajtur Asja.
- Femijet e muhamedit a,s jan quajtur: Kasim , Abdullah (Tahir), Ibrahim ,Zejnebe,Fatime,Rukajje,dhe Ummu Kuldhum.Musliman te dashur dhe te nderuar inshaAlla do vazhdojm edhe me shum thenje fjali apo komente islame me kuptime te dobishme si vazhdimsi e kesaj teme te embel Allahu ju ruajt dhe ju shperbleft Amin.Pergaditi : Www.Feja-Islame.Com


Mos na harroni ne dua vellezer dhe motra Allahu ju ruajt amin

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi