Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Ebu Hanifja dhe pabesimtari

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Ebu Hanifja dhe pabesimtari

Mesazh nga melika prej Thu Apr 22, 2010 5:14 pm

Ue Selamun Alejkum ue rahmetull-llahi ue barekatehu
Falenderimi i takon vetem Allahut Ate e falenderojm dhe vetem prej Ti ndihm dhe falje kerkojm.Kerkojm mbrojtjen nga Allahu prej te keqijave te vetvetes dhe veprave tona . Ke e ka udhezuar Allahu ska kush qe e humb dhe ke e ka hum Allahu ska kush qe e udhezon

Ne Shekujt e par te islamit , nuk ishin te rralla rastet qe te zhvilloheshin diskutimet shkencore ndremjet intelektualve musliman dhe jo musliman.Nje diskutim te till me nje rast e kishte inicuar sunduesi bizanti , mu ne kohen e Ebu Hanifes , ku kishte derguar ne Kufe intelektualin e ti me te madh me 3 pyetje.

Halifi i atehershem i ofroi shkenctarve te shquar islam qe te hyjn ne diskutim me emisarin bizantin, por ata ngurruan ta benin nje gje te till.I vetmi qe ju pergjegj kerkeses ishte Ebu Hanife .

Diskutimet e asokohe beheshin publike dhe ne to merrnin pjes kurreshtar te shumt. Kur Ebu Hanife hyri ne sallen e parapar per dijalog , vuri re se dijetari bizantin ishte ulur ne nje lloj Minberi, i parapar vetem per kolos

Ebu Hanife i ofrohet dhe pyet :

A keni ardhur ju per te me pyetyr !

Ai u pergjegj: po !

Ateher Ebu Hanife i tha te zbreste nga ai vend , sepse ai vend ishte i parapar per ata prej te cileve kerkohet zgjedhje dhe pergjegje, e jo per ata qe pyesin ! Bizantiti , pa koment , pranoi vretjen dhe, kur imam Ebu Hanife zuri ate vend , e thirri te fillonte me pyetjen e par .

Q`ka egzistuar para Zotit ?! - Ishte pytje e dijetarit bizantin .

Ebu Hanife , ne vend te pergjigjjes i beri pyetje :

A e kuptoni ju gje sendin nga matematika ?!

Ai u pergjegj i quditur :

Po e kuptoj gjithsesi !

Ebu hanife perseri e pyt : A ka ndonje numer para numrit nje !

Bizantini u pergjegj : Jo .Ai esht i pari dhe para ti nuk ka as gje

Tash Ebu Hanife i pergjegjet : Nese para numrit nje nuk ka as gje ateher si do te ket diqka para Allahut Nje , te Vetmit !

Ateher bizantini i drejtoi pyetjen e dyt :

Ku gjendet Zoti ne cilin vend dhe ne cilen ane?

Ebu Hanife perseri e pyeti :

Me thoni , kur e ndezni qirin ne q`anë hedh drit ai?

Bizantini u pergjegj : Ne te gjitha anet ne menyr te barabart !

Ebu Hanife ,ateher , ju pergjegj :

Nese per qirin , te cilin e ka prodhuar nje rob i Allahut i pa njohur nuk mund ta caktoni anen nga e hedh driten, si mund ta beni ateher kete per krijuesin e qiellit te tokes dhe te gjithkaje qe ka krijuar ?!

Pastaj perfaqsuesi bizantin shtroi pyetjen e trete:

Q`ben tash Zoti :

Ebu Hanife ju pegjegj i qet :

I zbret nga minberi dhe i perul- pabesimtaret siq je ti , dhe ua ngreh famen besimtareve , siq jam un .

Pas kesaj pergjegje dijetari bizantin mblodhi gje sendet e veta dhe , i mposhtur , u kethye ne atedheun e tij

Esht me rendesi te thuhet, siq thekeson El Hatib El - Havarizmi , se Ebu Hanife ateher ishte nje djalosh dhe as nga afer nuk mund te kishte arritur pjekurin dhe diturin qe do ta arrinte me von !!

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi