Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Ebu Hanifja dhe pabesimtari

Shko poshtë

Ebu Hanifja dhe pabesimtari

Mesazh nga melika prej Thu Apr 22, 2010 5:14 pm

Ue Selamun Alejkum ue rahmetull-llahi ue barekatehu
Falenderimi i takon vetem Allahut Ate e falenderojm dhe vetem prej Ti ndihm dhe falje kerkojm.Kerkojm mbrojtjen nga Allahu prej te keqijave te vetvetes dhe veprave tona . Ke e ka udhezuar Allahu ska kush qe e humb dhe ke e ka hum Allahu ska kush qe e udhezon

Ne Shekujt e par te islamit , nuk ishin te rralla rastet qe te zhvilloheshin diskutimet shkencore ndremjet intelektualve musliman dhe jo musliman.Nje diskutim te till me nje rast e kishte inicuar sunduesi bizanti , mu ne kohen e Ebu Hanifes , ku kishte derguar ne Kufe intelektualin e ti me te madh me 3 pyetje.

Halifi i atehershem i ofroi shkenctarve te shquar islam qe te hyjn ne diskutim me emisarin bizantin, por ata ngurruan ta benin nje gje te till.I vetmi qe ju pergjegj kerkeses ishte Ebu Hanife .

Diskutimet e asokohe beheshin publike dhe ne to merrnin pjes kurreshtar te shumt. Kur Ebu Hanife hyri ne sallen e parapar per dijalog , vuri re se dijetari bizantin ishte ulur ne nje lloj Minberi, i parapar vetem per kolos

Ebu Hanife i ofrohet dhe pyet :

A keni ardhur ju per te me pyetyr !

Ai u pergjegj: po !

Ateher Ebu Hanife i tha te zbreste nga ai vend , sepse ai vend ishte i parapar per ata prej te cileve kerkohet zgjedhje dhe pergjegje, e jo per ata qe pyesin ! Bizantiti , pa koment , pranoi vretjen dhe, kur imam Ebu Hanife zuri ate vend , e thirri te fillonte me pyetjen e par .

Q`ka egzistuar para Zotit ?! - Ishte pytje e dijetarit bizantin .

Ebu Hanife , ne vend te pergjigjjes i beri pyetje :

A e kuptoni ju gje sendin nga matematika ?!

Ai u pergjegj i quditur :

Po e kuptoj gjithsesi !

Ebu hanife perseri e pyt : A ka ndonje numer para numrit nje !

Bizantini u pergjegj : Jo .Ai esht i pari dhe para ti nuk ka as gje

Tash Ebu Hanife i pergjegjet : Nese para numrit nje nuk ka as gje ateher si do te ket diqka para Allahut Nje , te Vetmit !

Ateher bizantini i drejtoi pyetjen e dyt :

Ku gjendet Zoti ne cilin vend dhe ne cilen ane?

Ebu Hanife perseri e pyeti :

Me thoni , kur e ndezni qirin ne q`anë hedh drit ai?

Bizantini u pergjegj : Ne te gjitha anet ne menyr te barabart !

Ebu Hanife ,ateher , ju pergjegj :

Nese per qirin , te cilin e ka prodhuar nje rob i Allahut i pa njohur nuk mund ta caktoni anen nga e hedh driten, si mund ta beni ateher kete per krijuesin e qiellit te tokes dhe te gjithkaje qe ka krijuar ?!

Pastaj perfaqsuesi bizantin shtroi pyetjen e trete:

Q`ben tash Zoti :

Ebu Hanife ju pegjegj i qet :

I zbret nga minberi dhe i perul- pabesimtaret siq je ti , dhe ua ngreh famen besimtareve , siq jam un .

Pas kesaj pergjegje dijetari bizantin mblodhi gje sendet e veta dhe , i mposhtur , u kethye ne atedheun e tij

Esht me rendesi te thuhet, siq thekeson El Hatib El - Havarizmi , se Ebu Hanife ateher ishte nje djalosh dhe as nga afer nuk mund te kishte arritur pjekurin dhe diturin qe do ta arrinte me von !!

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi