Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

A mund ti quajme hoxhallare???

Shko poshtë

A mund ti quajme hoxhallare???

Mesazh nga melika prej Thu Apr 22, 2010 5:15 pm

Es selamu alejkum vr vb
Vellezer e motra musliman shume pseudo hoxhallare ne Kosove jo vetem qe po i ulin imazhin Islamit por po e qojne edhe popullin ne shirk.
Nese ti shkon te hoxha per te kerkuar ndihme rreth nje problemi qe ke ai automatikisht vetem te pyet per emrin e nenes dhe ta jep hajmalin ujin dhe disa letra mu timu me to.
SubhanAllah a eshte kjo menyra per te keshilluar nje njeri per ti afruar ndihme atij rreth diqkaje qe ska njohuri?
Pejgamberi s.a.u.s. ka thene:"Trajtojini(kurojini sherojini)semundjet e njeri tjetrit,por mos i trajtoni(kuroni)semundjet me gjera te ndaluara.

Resuli s.a.u.s. gjithashtu ka theksuar demin e venies se hajmalive te cilat ngjallin mallkimin e Allahut mbi personat qe e bejne kete.
Ukbah ibn Amir trasmeton se resuli.s.a.u.s. njehere tha:Allahu i shkaktofte deshtime dhe shqetesime kujdo qe ve talisman ose ja vendos ate te tjereve.

Shoket e Resulit s.a.u.s. i ndoqen me perpikmeri urdherat e tij ne lidhje me hajmalite
Ata kundeshtuan praktika te tilla ne shoqeri familje dhe kudo qe shfaqeshin.

Ja disa raste
Sahabi Hudhejve preku pjesen e siperme te krahut te nje njeriu te semure dhe zbuloi nje hajt(rip i lidhur ne krah)kur ai e pyeti se qafre ishte ajo ,ai u pergjigj"Eshte diqka qe ka diqka te kenduar ne menyre te veqante per mua."
Hudhejvja ja shqiti nga krahu dhe i tha:N.q.s ti do te vdisje me te ne krah une nuk do ta falja kurre xhenazen."
Pastaj kendoi Ajetin:"Dhe shumica e tyre nuk e beson ndryshe Allahun vetem se duke i shoqeruar(zota te tjere)."(12:106)

Gruaja e Abdullah ibn Mesudit ,Zejnebja,trasmeton se kur nje here pa nje varse ne qafen e saj dhe e pyeti ate se qfare ishte,ajo u pergjigj:Eshte nje korde ne te cilen eshte vene nje hajmali per te me ndihmuar."
Ai ia mori e shkateroi ate dhetha:"Familja e Abdullahit nuk ka nevoje per shirk.
Une kam degjuar te derguarin e Allahut qe tha:"Me te vertete nuskat,talismanet dhe hajmalite jane shirk.
Ajo tha pse thua keshtu?Syri im shume here dridheshe dhe kur une shkova te filani,qifut,ai vuri nje hajmali(nuske)mbi te dhe syri e ndaloi te dridhuren.
Ibn Mehsudiu pergjigj:"Ajo ishte vetem e nxitur,e shtytur prej shejtanit dhe kur ti u magjepse (tu vu hajmalia)ai e la ate.Per ty do kishte qene e mjaftueshme te thoshe ashtu siq resuli.s.a.u.s. thoshte:"Idh-habil-ba's Rabben-nas ueshfi entesh-shaafii laashifaa'e il-laa shifaa'uke shifaa'en laa jugaadiruhu sakama"

"O Zot i gjithe njerezve,largoja dhembjen,sheroje,sepse Ti je sherues dhe nuk ka sherim veq asaj qe Ti sheron,sherim qe semundja me nuk i rikthehet.

Keshtu pra kur nje hoxhe qe ka studjuar ka mesuar per Islamin dhe praktikon kto metoda te ndaluara prej tij dhe e qon veten ne shirk SubhanAllah

Keto veprime i hapin dyert e shirkut.

Keshtu qe duhen perpiekjet maksimale per te pastruar besimin nga te gjitha ato gjera qe na largojne nga konceptet e pastra te Teuhidit.

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi