Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Fitnja ..te largohemi prej saj!!

Shko poshtë

Fitnja ..te largohemi prej saj!!

Mesazh nga melika prej Thu Apr 22, 2010 5:20 pm

Esselamu alejkum ...

Njera nder te keqiat e medha,si per individin ashtu edhe per bashkesine,ben pjese mbjellja e fitnes dhe perqarjes.

Shpeshhere jemi deshmitare te ngjarjeve te pakendshme,te cilat jane pasoje e turbulliravedhe e mardhenieve jo te shendosha ndernjerezore.

Personat te cilet jane te dhene pas intrigave dhe qregullimeve ndernjerezore,s'guxojne te gezojne besimin e askujt.
Keta persona negative,ndergjegjja e te cileve nuk eshte e paster.
All-llahu(subhanehu we teala) i ka gjykuar shume rende veprat e ketilla:

"Provokimi(fitnja) eshte me e rende se vrasja"(El-Bekare,191)

"Rruajuni nga e keqja(nga denimi) qe nuk i godet vetem ata qe bene mizori prej jush(por edhe te miret),dhe ta dini se All-llahu eshte ndeshkues i rrepte"(El-Enfal,25)

Pra vellezer te nderuar dhe motra te dashura mos te behemi prej atyre qe marin ndeshkimin e Krijuesit ti largohemi prej gjerave te ndaluara qe na bejne dem ne ket dynja por edhe ne Ahiret.

Ne ket kohe me te vertete per fat te keq eshte perhapur shume fitnja,njerezit kenaqen kur i bejne keq tjetrit vellau vellaut te vet All-llahu na rujt.

Pejgamberi s.a.u.s. ka thene:
"Fitnja fle.Mallkimi i Zotit qofte mbi ate qe e zgjon ate."

Mos ta zgjojme pra dhe le te jete ne gjume deri ne kijamet

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi