Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Dehja nga dashuria e kësaj bote Shkruar nga Ibën Kajimi

Shko poshtë

Dehja nga dashuria e kësaj bote Shkruar nga Ibën Kajimi

Mesazh nga melika prej Thu Apr 22, 2010 5:54 pm

Dehja nga dashuria e kësaj bote Shkruar nga Ibën Kajimi
Dashuria ndaj kësaj bote dhe udhëheqësisë është shkak kryesor i mbushjes së Xhehenemit.

Ibën Kajimi, Allahu e mëshiroftë, thotë:

Çdo mëkat në këtë botë e ka zanafillën në dashurinë e kësaj bote, mos e harro mëkatin e prindërve të njerëzimit, shkaku ishte ngase donin të mbesin të përgjithmonshëm në këtë botë. Mos e harro mëkatin e shejtanit (iblisit), shkak ishte dashuria për udhëheqësi, dashuria e cila është edhe më e keqe se dashuria e kësaj bote, për shkak të kësaj bëri kufër Firauni, Hamani dhe ushtarët e tyre, Ebu Xhehli, populli i tij dhe çifutët.

Dashuria ndaj kësaj bote dhe udhëheqësisë është shkak kryesor i mbushjes së Xhehenemit. Kurse asketizmi në këtë botë dhe nga udhheqësia është shkak i mbushjes së Xhennetit.

Dehja dhe dashuria e kësaj bote është më e rrezikshme se dehja nga pirja e alkoolit, ngase i dehuri nga dashuria e kësaj bote nuk kthjellet vetëm se pasi të futet në errësirën e varrit, po të griset perdja e kësaj në këtë botë do te kuptojmë realitetin se ka qenë i dehur në dashurinë e kësaj bote.

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi