Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Dashi me brire kater pellembe

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Dashi me brire kater pellembe

Mesazh nga melika prej Thu Apr 22, 2010 6:46 pm

Nje njeri i pasur por doreshtrenguar kishte dhene fjalen: "Po te me jape Allahu nje femije do te beje kurban nje dash me brire kater pellembe".
Pas disa kohesh i lindi nje djale. Filloi te kerkonte gjithandej per nje dash me brire kater pellembe sepse deshironte te qonte ne vend fjalen e dhene, por nuk arriti te gjente dot nje te tille. Pyeti edhe gjithe dijetaret e fese por nuk i dhane dot nje zgjidhje. Me ne fund dikush i tha se Imam Ebu Jusufi mund t'i gjente nje zgjidhje. Pasaniku shkoi tek Imam Ebu Jusufi dhe i'u lut qe t'i gjente nje zgjidhje hallit te tij. Imam Jusufi qe e dinte se ishte doreshtrenguar i tha:
- Une mund te te gjej nje zgjidhje por kam nje kusht.
- Cfare kushti ke?
- Ti je i pasur, po ndertove kater shkolla per nxenesit e varfer dhe te ndertosh edhe kater dyqane per te plotesuar nevojat e ketyre kater shkollave, atehere une te zgjidh problemin.
Pasaniku e pranoik kete kusht. Diten e Bajramit Imam Ebu Jusufi solli nje dash normal dhe nje femije pese vjecar. I tha vogelushit qe te maste priret e dashit dhe dolen 4pellembe. Imam Ebu Jusufi tha:
- Ja ky eshte dashi qe ke premtuar ta besh kurban, sepse ti nuk ke cilesuar madhesine e pellembes.
Pasaniku e beri kurban dashi dhe mbajti fjalen per ndertimin e shkollave dhe dyqaneve.

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi