Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Libri i Teuhidit

Shko poshtë

Libri i Teuhidit

Mesazh nga melika prej Fri Apr 23, 2010 11:21 am

2. Dhe se njeriu do të gjykohet në bazë të aktit të tij të fundit në këtë botë.


3. Kushdo që ka vdekur duke besuar në Njësin e Allahut, nuk do të qëndrojë në zjarr të Xhehnemit përgjithmonë, por vendbanimin e tij të përhershëm do ta gjejë në Xhenet.


4. Kushdo që ka vdekur si Mushrik duhet të jetojë përgjithmonë në zjarrin e Xhehnemit.

Lidhshmëria e këtij Hadithi në lidhje me Temën e Teuhidit

Dhe se Hadithi vërtetone se kushdo që ka vdekur si Mushrik do të hyjë në Zjarrë, dhe të diturit e kësaj na obligon neve që te ia kemi frikën Shirkut në të gjitha manifestimet e tij.

Shënimet

1. Mushrik: Ai që bënë Shirk


2. Havarixhët: Sekt devijues, që pohuan se të bërit e mëkateve të mëdha e nxjerrin njeriun nga islami.


3. Mu`tazilah: Sekt devijues, i cili i mohoi Atributet Hyjnore të Allahut (svt) dhe pohuan se ata që bënë mëkate të mëdha do të qëndroin në zjarrë të Xhehnemit përgjithmonë.


4. Transmetuar nga Imam Ahmedi.


5. Është raportuar në autoritet të Abdullah Ibn Amrit (ra) se i Dërguari i Allahut (savs) ka thënë:"...vërtet, vendbanimi i atij i cili do të jetë Xheneti, vepra e fundit e tij do të jetë prej veprave të njerëzve të Xhenetit, qkado që të ketë bërë (më parë), dhe vërtet, ai i cili është i caktuar për zjarr të Xhehnemit, vepra e fundit e tij do të jetë e njerëzve të zjarrit të Xhehnemit, qkado që të ketë bërë (më parë)." (Transmetuar nga Ahmedi dhe At-Tirmidhiu, i cili ka thënë se është hasen-sahi-garib p.sh. dikund rreth klasifikimit sahi (i vërtet) dhe hasen (i mirë), që mendohet të jetë transmetuar në të njëjtën pikë(s) në zingjirin e tij vetëm prej një transmetuesi.

Muhamed Abdul Uehabi rrahimullah

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi