Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Paditet Papa Benedikti për shkak të abuzimit seksual nga një prift katolik

Shko poshtë

Paditet Papa Benedikti për shkak të abuzimit seksual nga një prift katolik

Mesazh nga Ebu Amar prej Sat Apr 24, 2010 11:18 pm

Paditet Papa Benedikti për shkak të abuzimit seksual nga një prift katolik

Një amerikan, i cili pohon se si fëmijë është abuzuar seksualisht nga një prift katolik, ngriti padi kundër Papa Benediktit të XVI dhe përfaqësuesve të lartë në Vatikan.
Burri nga shteti Viskonsin e akuzoi Kishën Katolike se nuk i ka mbrojtur fëmijët nga prifti për të cilin e ka ditur se është pedofil.
Emri i burrit nuk është publikuar dhe ai pohon se është abuzuar seksualisht nga Lorens Marfi, derisa ka mësuar në gjimnaz për shurdhmemecë. Ai në padi thekson që Vatikani të nxjerrë sekrete nga dokumentet e besueshme për abuzime seksuale nga priftërinjtë. Marfi ka ligjëruar në gjimnazin për shurdhmemecë nga viti 1950-1974.
Ka vdekur në vitin 1988. Është akuzuar se ka abuzuar rreth 200 djem në atë periudhë./mia/

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi