Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rruajtja e sekretit

Shko poshtë

Rruajtja e sekretit Empty Rruajtja e sekretit

Mesazh nga Peace to you Sat Jun 05, 2010 4:14 pm

Kam pare shumë njerëz që nuk e përmbajnë dot veten pa përhapur ndonjë secret të tyrin dhe kur ai përhapet, nuk lënë pa kritikuar ata që e kanë marrë vesh. Sa çudi! Ja, sesi nuk bënë dot pak durim dhe pastaj kritikojnë atë që e përhapin.

Në një hadith thuhet: “Ndihmojeni veten me heshtje në plotësimin e nevojave tuaja”

Pasha Allahun, shpirti e ka shumë të vështirë të heshtë për diçka. Tek përhapja e sekretit ai gjen qetësi, sidomos nëse është sëmundje, hall apo passion. Përsa i përket përhapjes së sekretit, këto gjëra janë të përafërta.

Gjëja për të cilën duhet heshtur është dredhia e dredharakut nëpërmjet së cilës ai dëshiron të arrijë një qëllim, sepse një shenjë e planifikimit të keq është zbulimi i tij përpara se të realizohet. Nëse plani i tij zbardhet, atëherë me këtë prishet gjithçka dëshirohet që të realizohet. Për atë që thyen heshtjen për të tilla gjëra nuk ka asnjë justifikim.

Kur i Dërguari i Allahut (a.s) planifikonte një betejë, përhapte një plan tjetër.

Nëse dikush thotë: “Unë i tregoj atij që kam besim.”
Përgjigjja është: “çdo bisedë që merret vesh nga dy vetë ështv e zbuluar, sepse ndoshta shoku i tij nuk e mban dot gojën.”

Sa gjëra kemi dëgjuar prej atyre që tregojnë nga pushtetarët për kapjen e një njeriu, por që fjala ka shkuar në vesh të tij dhe pasi është larguar, pushtetari nuk e ka realizuar qëllimin?

Njeriut të vendosur nuk duhet t`i shpëtojë sekreti dhe të mos e zbulojë atë për dike.

Zbulimi i sekretit për fëmijën apo gruan është paaftësi, ndërsa edhe pasuria bën pjesë tek sekreti. Gjithashtu, deklarimi i pasurisë para tyre shkakton probleme; nëse është e shumtë, ndoshta ata ëndërojnë vdekjen e trashëguesit, e nëse është e pakët, kjo e bën të veliten prej ekzistencës së tij. Ndodh që gruaja dhe fëmijët të kërkojnë aq pasuri sa justifikon madhësinë e saj, gjë që bën ajo të prishet nga shpenzimet e tepruara.

Mbulimi i fatkeqësive bën pjesë në mbajtjen e sekretit, sepse zbulimi i tyre bën të gëzohet dashakeqi dhe bën të vuajë dashamirësi. Gjithashtu, duhet që të heshtet për moshën, sepse nëse njeriu është i moshuar njerëzit e lajthisin dhe nëse është i vogël e nënçmojnë. Njeriu nga kurthet ku bien shumë neglizhentë është fakti se ata përmendin në prani të shokëve të tyre, një prijës ose pushtetar duke folur për ta, e pasi fjalët mbërrijnë në veshin e tyre, ato sjellin shkatërrimin e tij.

Ndonjëherë njeriu sheh tek shoku i tij sinqeritet dhe besnikëri. Duke u nisur nga kjo, ai e nxjerr sekretin dhe shoki ia perhap atë. Dikush ka thënë:

Bëj kujdes një here prej armikut tend
dhe prej shokut hapi sytë njëmijë here,
se ndoshta një ditë shoku pllakën kthen,
dhe hilet më mire se armiku t`i njeh.

Ndoshta ai që perhaps sekretin e tij gruaja apo shoku bëhet peng i tyre, kështu që nuk merr dor guximin të divorcojë bashkëshorten, apo të largohet prej shokut, nga frika se mos thonë ndonjë gjë që ai nuk e dëshiron.

Njeriu i vendosur është ai që sillet me njerëzit vetëm me gjërat e dukshme, pa u zënë ngushtë sekreti i tij dhe nëse gruaja ndahet prej tij, apo shoku dhe shërbëtori e lënë, asnjëri prej tyre nuk do të ketë mundësi të thotë për të gjëra që nuk i pëlqejnë.

Sekretet më të mëdha janë ato që kanë të bëjnë me vetminë, kështu që njeriu i vendosur duhet të bëjë kujdes që të tilla veprime t`i bëjë në sy të krijesave. Ai që ka një mendje të mprehtë, ajo do ta udhëzojë në rrugën e saktë përpara këshillave.

Abdurrahman ibn Xheuzi
Peace to you
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi