Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kurthët e shejtanit

2 posters

Shko poshtë

Kurthët e shejtanit Empty Kurthët e shejtanit

Mesazh nga Ebu Amar Sat Feb 20, 2010 7:02 pm

Kurthët e shejtanit

All-llahu [subhanehu ve teala] na ka paralajmëruar që mos t’i pasojmë hapat e shejtanit duke thënë:
“O ju të cilët besuat, mos shkoni gjurmëve të djallit, pse kush ndjek gjurmët e djallit ai urdhëron për të shëmtuara e të irituara...” [En-Nurë, 21]
Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kërkonte nga All-llahu mbrojtje nga djalli dhe nga shirku.
Llojet e sherrit që shejtani të çon në to:
1. Lloji i parë: Shirku dhe Kufri
Shejtani e thërret njeriun në shirk, që ai t’i ofrojë All-llahu shok apo e thërret atë ta mohojë All-llahun (të bëjë kufër). E nëse njeriu shpëton nga kjo dhe djalli e humbë shpresën nga ai, orvatët ta shpije në sherrin tjetër.
2. Lloji i dytë: Bidati
Që është ta adhurojë njeriu All-llahun me një formë, të cilën Të Dërguarit e All-llahut [sal-lallahu alejhim ve sel-lem] nuk kanë e kanë kumtuar. Bidatë është koridor i Kufrit.
E nëse njeriu përseri shpëton nga kjo, ai përseri e tërheq në llojin e tretë.
3. Lloji i tretë: Mëkatet e mëdha
Mundohet ta shpie atë të veprojë punë prej mëkatëve të mëdha. Ia zbukuron ato dhe iu paraqet atyre të vogla. E nëse njeriu, ka nderin dhe mirësin e All-llahut të shpëtojë nga mëkatët e mëdha, ai përseri mundohet ta tërheqë në llojin vijues.
4. Lloji i katërt: Mëkatët e vogla
E shpie njeriun të veprojë punë prej mëkatëve të vogla dhe duke vazhduar në to. Por, vazhdimi në mëkate të vogla është më e madhe se sa mëkatët e mëdha. E nëse njeriu pati mirësi nga All-llahu [subhanehu ve teala] dhe shpeton nga kjo kurthë e tij dhe pendohet tek All-llahu për mëkatet e bëra, djalli prap orvatët që ta çojë në një kurth tjetër.
5. Lloji i pestë: Teprimi në Mubah (vepra të lejuara)
Në vepra që e angazhojnë nga dhikri-të përmendurit e All-llahut [subhanehu ve teala]. Si p.sh. ta teprojë në pirje dhe ushqim, gjë që njeriun e bën përtac dhe nuk është i zellshëm ta përmendë All-llahun [subhanehu ve teala]. E nëse njeriu edhe nga kjo shpëton, dhe nuk mundë ta pëngojë atë nga urdhërimi për të mirë dhe ndalimi nga e keqja, orvatët ta shpije në kurthin e gjashtë dhe të fundit.
6. Lloji i gjashtë: Preokupimi me vepra më më pak vlerë nga veprat që kanë vlerë të madhe
Apo mund të themi se djalli e bën njeriun të preokupohet me disa vepra që në to ka më pak sevap nga disa të tjera që kanë sevap të madh. Shumica e njerëzve bien në këtë lloj. Shokët e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] gjithnjë e pyetnin Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: “Cilat vepra janë më të dashura tek All-llahu [subhanehu ve teala]?”
E nga veprat më më vlerë tek All-llahu [subhanehu ve teala] është kërkimi i diturisë dhe dhënia e saj të tjerëve.
Ebu Is-hak El-Huvejni
Ebu Amar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kurthët e shejtanit Empty Re: Kurthët e shejtanit

Mesazh nga melika Fri Apr 23, 2010 12:07 am

Allahu te shperbleft vellah

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi