Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Besimi ne diten e fundit

Shko poshtë

Besimi ne diten e fundit Empty Besimi ne diten e fundit

Mesazh nga melika Thu Apr 22, 2010 7:01 pm

E verteta e peste themelore e besimit eshte te besuarit ne Diten e Fundit.
Cdo gje qe ekziston-bota bimore dhe shtazore,materia,gjithesia-krejt shkon drejt fundit,mbarimit te vet.Cdo gje qe ka fillim ka edhe mbarim.
Ne Kur'an thuhet:

"Cdo send zhduket, perveq All-llahut"(El-Kasas,88)

"Dhe i fryet Surit dhe bie i vdekur qka ka ne qiej e qka ka ne toke,perveq atyre qe do All-llahu(te mos vdesin),pastaj i fryhet atij heren tjter,kur qe,te gjithe ata te ngritur e presin(urdherin e Zotit)"(El-Zumer,68)

Pra vellezer e motra ajetet e lartepermendura na tregojne per dy ngjarjeer diten e fundit te kesaj bote qe shum prej njerezve mundohen ta din kur ndodh kjo dit apo si ndodh (subhanAllah),ate dite kur pas nje zeri te caktuar e gjithe ajo qe eshte gjalle do te vdese,dhe per Ringjalljen,kur pas zerit tjter qdo gje do te ngjallet serish dhe do te prese urdherin e fundit te Zotit.
Shum here jan mundu me caktu data dhe vazhdojn perseri edhe filma po pergatitin per ket dite te fundit por si nuk e kuptojn qe ket te fshehte nuk e din askush.
Dita e fundit e jetes ne toke paraqet kijametin-mbarimin e kesaj bote,kohen e fillimit te se cilet e di vetem All-llahu (subhane we teala).
Ne Kur'an thuhet:

"Te pyesin ty (Muhammed)per qastin(katastrofen e pergjithshme)se kur do te ndodhe ai.Thuaj:Ate e di vetem Zoti im,kohen e tij nuk mund ta zbuloj kush pos tij(e sjell kijametin pa e hetuar asnji nga krijesat).Qeshtja e tij(se kur do te ndodhe)eshte preukupim i rende (per krijesat)ne qiej e ne toke.Ai (katastrofa) nuk ju vjen dryshe,vetem befas..."(El-E'araf,187)

Pra te besojm ne ket dite por mos te mashtrohemi prej genjeshtrave te qafirave qe mendojne se mund ta din te fshehten te largohemi prej shirku dhe tju tregojme atyre qe duan nje pergjigje rreth ksaj.
Lexoni Kur'anin,o njerez qe kerkoni pergjigje dhe do ta gjeni ...

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi