Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Diqka per te menduar

Shko poshtë

Diqka per te menduar Empty Diqka per te menduar

Mesazh nga melika Thu Apr 22, 2010 7:52 pm

Diqka per te menduar
Es-Selamu Alejkum ue Rahmetullahi ue Berekatuhu

Diçka për të menduar…-Çudi si një banknotë duket aq e madhe kur e japim në Xhami, kurse aq e vogël kur e japim në pazar.-Çudi sa të gjata janë dy orë të kaluara në xhami, e sa të shkurtëra janë kur shohim ndonjë film.-Çudi si nuk mund të kujtohemi të themi asgjë kur lutemi, kurse aspak nuk kemi vështirësi për të menduar gjëra që duhet t’i themi shokut.-Çudi si gëzohemi kur loja e futbollit zgjatet për disa minuta, kurse ankohemi kur “Teravija” gjatë Ramazanit është më e gjatë se zakonisht.-Çudi sa rëndë është për të lexuar një ajet në Kur’an, kurse sa lehtë është të lexohen 100 faqe të ndonjë novele (letrare, artistike).
-Çudi si njerëzit duan të ulen në ulëset e para në ndonjë lojë apo koncert, kurse shtyhen të mbeten në rreshtat e fundit në xhami, me qëllim që të largohen sa më shpejt.-Çudi si na nevojiten 2 deri në 3 javë para kohe të na tregohet për ndonjë ndodhi në xhami që ta fusim në orarin tonë, kurse për ndodhitë tjera e ndërrojmë orarin pa vështirësi edhe në momentin e fundit.-Çudi sa rëndë është për njerëzit të mësojnë një ligjeratë aq mirë sa për t’ua treguar të tjerëve, kurse sa lehtë ju vjen t’i kuptojnë dhe t’i përsërisin thashethemet.-Çudi si besojmë atë që e shkruajnë gazetat, kurse dyshojmë në atë që e thotë Kur’ani.-Çudi si secili dëshiron të shkojë në xhennet, deri sa nuk besojnë, ose nuk mendojnë, ose thuan, ose bëjnë diçka.-Çudi si mund të dërgoni njëmijë “shaka” me anë të e-mailit dhe ato shpërndahen si zjarr i egër, kurse kur filloni të dërgoni mesazhe në lidhje me All-llahun, njerëzit mendojnë dy herë për ta ndarë këtë me dikend tjetër.ÇUDI APO JO?


A jeni duke qeshur?


A jeni duke menduar?pregaditur nga MELIKA MODERATORE E KETI FORUMI

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi