Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Udhëtimi për në xhenet

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Udhëtimi për në xhenet

Mesazh nga Muslim prej Sat Mar 06, 2010 11:35 pm

UDHËTIMI PËR NË XHENET


Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Meshirëbëresit!


UDHËTIMI PËR NË XHENET1. Dokumenti i udhëtimit:PASAPORTË NATYRALE ME KËTO TË DHËNA

FILOZOFIA PA NDIHMEN E FESE ESHTE SHTERPE

Emri
Biri Ademit
Shtetësia
Dheu

Adresa
Planeta Tokë
b. Lloji i vizës që duhet t'a siguroni:Shahadetin - (Dëshminë se nuk ka Hyjni tjetër përveç All'llahut dhe se Muhammedi është robi dhe i Dërguari i Tij
2. Sqarime rreth udhëtimit:Pikë nisja
Kjo botë
Pikë arritja
Bota e amshueshme (AHIRETI)

Orari i fluturimit
"Asnjë shpirt nuk e di se ç'do e pret nesër dhe, asnjë shpirt nuk e di se në ç'vend do të vdesë"

Orari i aterrimit
" Agonia e vdekjes vjen me të vërtetën (shfaqjes së sëmundjes), kjo është ajo prej së cilës vazhdimisht ke ikur"
3. Gjërat e domosdoshme për udhëtim:Shqiptimi i shehadetit, punët e mira si: si namazi, agjërimi, respektimi i prindërve, përkrhaja e të vobektëve, vizita ndaj të sëmurit, buzëqeshja vëllaut tuaj, lutjet e fëmiut të edukuar, dituria e dobishme, sadakaja e rrjedhshme.4. Rregullat e udhëtimit:Udhëtarët e nderuar obligohen t'i përcjellin udhëzimet e theksuara në Kur'an, dhe udhëzimet e Muhammedit s.a.v.s.5. Për udhëzime më të hollësishme:Përmbajuni udhëzimeve të atyre që janë të udhëzuar më herët sipas Kur'anit dhe Hadithit të Pejgamberit s.a.v.s.6. Mbushja e formularëve:Pas arritjes atje, autoritetet e AHIRETIT na jepin formularë ku do të figurojnë disa pyetje në të cilat duhet përgjigjur:Pyetje: Cili është Zoti yt ?

Përgjigje: All'llahu, është Zoti im.Pyetje: Cila është feja yte ?

Përgjigje: Islami, është feja ime.Pyetje: Cili është Pejgamberi yt ?

Përgjigje: Muhammedi s.a.v.s., është pejgamberi im.Pyetje: Cili ësht libri yt ?

Përgjigje: Kur'ani, është libri im.Pyetje : Cila është kibla yte ?

Përgjigje: Qabja, është kibla ime.Pyetje : Kush janë vëllezërit e tu ?

Përgjigje: Besimtarët musliman, janë vëllezërit e mi.7. Informatë e rëndësishme:Lejohet peshë më e madhe se sa është paraparë në valixhe vetëm nëse e keni të mbushur (stërmbushur) me punë të mira.

Kontaktimi falas, kurse pyetjet mund t'i parashtroni drejtëpërdrejtë. Nuk keni nevojë për t'a vërtetuar rezervimin, ai është i sigurtë për mbarë njerëzimin ndër gjitha gjeneratat.

Me shpresa se ky organizim do t'ju kënaqë kurse pushimin e keni të përhershëm!Ju urojmë këtë fat të mirë, Zoti na mundësoftë!

Muslim
Anëtarë Fillestar
Anëtarë Fillestar

Numri i postimeve : 6
Points : 17
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 20/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi