Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Motoja e muslimanit

Shko poshtë

Motoja e muslimanit

Mesazh nga Peace to you prej Sun Mar 07, 2010 12:03 am

Motoja e muslimanit

Le të jetë Allahu qëllimi ynë.

Pejgamberi – imami dhe shembulli ynë.

Kur’ani – sistem dhe kushtetuta e jonë.

Xhihadi – rruga e jonë.

Dëshmia (shehidllëku) për hir të Allahut dhe ngadhënjimit të fesë së Tij, le të jetë shpresa jonë më e madhe.

Le të jetë liria mburrja dhe krenaria jonë.

Hixhabi le të jetë obligim i Zotit tonë dhe mbrojtje e nderit tonë.

Bashkimi i tërë ummetit tonë islam le të jetë shpresa jonë.

Hilafeti i ummetit islam, le të jetë dëshira jonë.

Ata thonë: “Kur?”

Thuaj: “Me siguri ajo do të jetë afër!”

Vëllai im musliman, vepro sipas këtyre porosive:

1. Ki kujdes në të përgjigjurit ndaj thirrjes së Allahut dhe assesi mos u vono në namaz, në momentin kur ta dëgjosh ezanin.

2. Lexo nga Libri i Allahut apo dëgjoje leximin e tij, përmende shumë Allahun, mos e harxho kohën tënde në gjëra të padobishme.

3. Besimi në Allahun është arma e parë e jona në luftën tonë kundër armiqve të Islamit.

4. Le të jetë qëllimi yt fitimi i Xhennetit, e assesi mos u dëshpëro nga ndihma e Allahut.

5. Ndihmoju të gjithë vëllezërve musliman, vëllazëria dhe bashkimi janë rruga e vetme për ndihmë dhe xhihad.

6. Mundohu të jesh gjithmonë i pastër, trup-fortë. Besimtari i fortë është më i mirë se sa besimtari i dobët.

7. Atë të cilin e takon përshëndete me selam. Përpiqu që të sillesh me të në mënyrë sa më të sinqertë, largohu nga polemika dhe gibeti -përgojimi si dhe nga mëkatet tjera, ndoshta do ta arrish kënaqësinë e Allahut.

8. Ta dish se Islami është sistem i plotë (gjithëpërfshirës), që përfshinë të gjitha dukuritë e jetës.

9. Kur’ani fisnik dhe Sunneti i Pejgamberit, sal’allahu alejhi we selem, le të jenë burimet kryesore të çdo muslimani, ndihmës të parë për njohjen e dispozitave islame.

Çdonjërit i merret dhe i kthehet fjala, përveç Pejgamberit, sal’allahu alejhi we selem.

10. Polemikat e çështjeve te dorës së dytë në lëmin e fikhut le të mos jenë shkak për përçarje në fe dhe le të mos sjellin në urrejtje dhe armiqësi.

Në fund: “Dije o vëlla musliman se të gjithë muslimanët janë me ty”.

Libri: El Fikrul Islami

Autor Muhammed Fet’i Rifai

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi