Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Turqit kaluan natën në tenda

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Turqit kaluan natën në tenda

Mesazh nga Ebu Amar prej Tue Mar 09, 2010 6:14 pm

Turqit kaluan natën në tenda

Qindra të mbijetuar nga tërmeti në Turqi e kanë kaluar natën në tenda emergjence dhe përreth zjarreve.
Banorët e zonave të goditura janë porositur të mos hyjnë në ndërtesat e dëmtuara, pasi mund të rrëzohen si pasojë e dridhjeve të reja.

Tërmeti e kishte epiqendrën 500km në lindje të Ankarasë dhe kishte një fuqi prej 6 shkallë të Rihterit.

Të paktën 57 vetë kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur si rezultat i një tërmeti në Turqinë Lindore.

Tërmeti goditi pak pas orës 4.30 të mëngjesit dhe kishte një fuqi mbi 6 ballë. Autoritetet lokale në provincën Elazig thanë se një fshat ishte rrafshuar krejtësisht.

Skuadrat e shpëtimit kanë mbërritur në zonën e prekur më rëndë.

Gjysmëhëna e Kuqe e Turqisë ka ngritur çadra për strehimin e familjeve që kanë mbetur jashtë në kushtet e dimrit të ftohtë.

Pas tërmetit ka pasur afro 40 dridhje të lehta.

Turqia ndodhet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik.

Mbi 17 mijë vetë u vranë nga një tërmet i fuqishëm në lindje të Stambollit në gusht të vitit 1999.

Cilësia e dobët e ndërtimeve u konsiderua atëherë si shkak i numrit të lartë të viktimave.

Për këtë ekziston ende shqetësim, pasi sizmologët kanë paralajmëruar një tërmet tjetër të fuqishëm brenda dekadave të ardhshme.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi