Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Disa Statistika Kuranore te nxjerra nga Dr. Tarik Suvejdan.

Shko poshtë

Disa Statistika Kuranore te nxjerra nga Dr. Tarik Suvejdan.

Mesazh nga Ebu Amar prej Fri Apr 02, 2010 10:07 pmSe pari: Barazia

Fjala "Dunja" eshte cekur 115 here, sikurse që edhe fjala "Ahiret"(bota e amshueshme) eshte cekur 115 here.

Fjala "Melaike" eshte cekur 88 here, sikurse qe fjala "Shejatine"(shejtane, djaj) eshte cekur 88 here.

Fjala "Nas (njerez) eshte cekur 50 here, sikurse qe fjala "Enbija" (Pejgamber) eshte cekur 50 here.

Fjala "Salah" (reformimi, permiresim) eshte cekur 50 here, sikurse qe fjala "Fesad" (trazire) eshte cekur 50 here.

Fjala "Iblis" eshte cekur 11 here, sikurse qe fjala "El Istiadhe (kerkim mbrojtje tek Allahu nga djalli) eshte cekur 11 here.

Fjala "Muslimune" (muslimane) eshte cekur 41 here, sikurse qe fjala "Xhihad" (mund ne rrugen e Allahut) eshte cekur 41 here.

Fjala "Zekat" (lemoshe e detyrauar) eshte cekur 88 here, sikurse fjala "Berekeh" (bereqet, begati) eshte cekur 88 here.

Fjala "Muhammed" eshte cekur 4 here, sikurse qe fjala "Sheriat" eshte cekur 4 here.

Fjala "Imre'eh (grua) eshte cekur 24 here, sikurse qe edhe fjala "Rexhul" (burre) eshte cekur 24 here.

Fjala "El Hajah" (jete) eshte cekur 145 here, sikurse qe edhe fjala "El Mevt" (vdekje) eshte cekur 145 here.

Fjala "Es Salihat" (te mira. ndershme) esthe cekur 127 here, sikurse qe edhe fjala "Es Sejjiat" ( te keqija) eshte cekur 127 here.

Fjala "El Jusr" (lehtesim) eshte cekur 36 here derisa fjala "El Usr" (veshtiresi) eshte cekur 12 here.


Fjala "El Ebrar" (njerez te mire) eshte cekur 6 here, ndersa fjala "El Fuxh-xhar" (njerez te keqij) eshte cekur 3 here.

Fjala "El Xhehru" (berje diq sheshazi) eshte cekur 16 here, sikurse qe fjala "El Alanijeh" (qartazi, haptazi) eshte perdorur pokeshtu 16 here.

Fjala "El Mehabbeh" (dashuri) eshte perdorur 83 here sikurse qe fjala "Et Ta'ah" (respekt, nenshtrim) eshte perdorur 83 here.

Fjala "El Huda" (udhezim) eshte perdorur 79 here, sikurse qe fjala "Er Rrahmeh" (Meshire) eshte perdorur 79 here.

Fjala "Es Selam" (paqe) eshte cekur 50 here, sikurse qe edhe fjala "Et Tajjibat" (te mira) eshte cekur 50 here.

Fjala "Esh Shidde" (veshtiresi, vrazhdesi) eshte cekur 102 here, sikurse qe fjala "Es Sabru" (durim) eshte cekur 102 here.

Fjala "El Musibe" (fatkeqesi) eshte permendur 75 here, sikurse qe fjala "Esh Shukr" (falenderim per begati) eshte perdorur 75 here.

Fjala "El Xhezau" (shperblim) eshte perdorur 117 here, derisa fjala "El Magfireh" (falje) eshte cekur 234 here.


Se dyti:
Mbinatyrshmeria e Kur`anit

Namazi eshte cekur 5 here ne Kur`an, derisa edhe obligimet ditore te adhurimit jane 5.

Muajt jane permendur 12 here ne Kur`an, derisa edhe viti ka 12 muaj.

Dita eshte permendur 365 here ne Kur`an, sikurse qe edhe viti ka 365 dite.


Fjala "El Bahru" (det) eshte permendur 32 here. Perqindja e shifres se permendjes se fjales det ne raport me shifren e pergjithshme te permendjes se dy fjaleve El Bahru (det) (32 here) dhe El Erdu (toke) (13here ) eshte 32. (32 x 100 =3200/45 (deti dhe toka sebashku)= 71,111.

Fjala "El Erdu" (toke) ne Kur`an eshte cekur 13 here. Perqindja e shifres se cekjes se fjales El Erdu (toke) ne raport me shifren e pergjithshme te permendjes se dy fjaleve El Bahru (det, 32 here) dhe El Erdu (toke, 13 here) eshte 13. (13 x 100 =1300/45 (sa eshte perqindja e detit dhe tokes sebashku) =28,888.

Keto perqindje jane perqindjet reale te siperfaqes se detit dhe tokes se thate (pa uje te ketij planeti, ne te cilin jetojme).

Muhammedi a.s ka thënë:

"Çdo ditë e ardhme është më e keqe se ajo që kalon, derisa ta takojmë Zotin tonë!."


_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi