Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Inaugurohet xhamia më e vjetër në Pejë

Shko poshtë

Inaugurohet xhamia më e vjetër në Pejë Empty Inaugurohet xhamia më e vjetër në Pejë

Mesazh nga Ebu Hattab Fri Mar 26, 2010 3:54 pm

Inaugurohet xhamia më e vjetër në Pejë

Êshtë inauguruar restaurimi i Defterdar Xhamisë, e ngritur në shekullin XVI, një ndër objektet më të vjetra islame në Kosovë, e cila u dogj nga forcat serbe në luftën e fundit.
Restaurimi i saj është bërë nga Qeveria italiane. Implementues i programit ka qenë INTERSOS-i. Ndërkaq punimet kanë filluar dy vjet më parë.
Përveç strukturave të pushtetit lokal, përfaqësuesve të INTERSOS-it, në inaugurim morën pjesë edhe Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava me bashkëpunëtorë.
"Pas përfundimit të fazës së emergjencës në vitin 2001, INTERSOS-i ka filluar me restaurimin, rikonstruimin dhe konservimin e objekteve te trashëgimisë sonë kulturore, tha përfaqësuesi i kësaj organizate, Samir Zajmi. Ai, gjithashtu, tha se projekti i restaurimit të kësaj xhamie është miratuar në vitin 2008 nga UNESKO, Zyra e Venedikut-BRESCE, Zyra e 'Antenas' në Sarajevë dhe Drejtoria e komisionit regjional për konservimin e monumenteve të kulturës në Pejë.
Përfaqësuesja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë, Ana Zambrano, ka thënë në këtë inaugurim se monumentet kulturore e fetare në Kosovë janë pronë e të gjithëve, prandaj ka shpjeguar se qeveria e vendit të saj, edhe në të ardhmen do të investojë në objekte të këtilla.
Ndërkaq Myftiu i Kosovës, Naim Ternava, tha se qeveria italiane ka bërë shumë për ruajtjen e vlerave tona shpirtërore në fushën e trashëgimisë kulturore, duke veçuar se begatia më e madhe e kombit shqiptar është toleranca ndërfetare.
Ebu Hattab
Ebu Hattab
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 75
Points : 200
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 27/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi