Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Publikohet incizim i sulmit të helikopterit amerikan mbi civilë

Shko poshtë

Publikohet incizim i sulmit të helikopterit amerikan mbi civilë Empty Publikohet incizim i sulmit të helikopterit amerikan mbi civilë

Mesazh nga Ebu Amar Tue Apr 06, 2010 9:24 pm

Në incizimin e fshehtë të ushtrisë amerikane, që të hënën e emetoi grupi “Vikilik”, shihet sulmi i helikopterit në të cilin janë vrarë dhjetëra njerëz në Bagdad, duke përfshirë edhe dy anëtarë të ekipit të Rojters-it.

Ky grup, i cili lufton kundër korrupsionit me “zbulimin e informatave të fshehta”, në konferencën për gazetarë, e publikoi incizimin e koduar nga sulmi i realizuar më 12 korrik të vitit 2007 nga ushtria amerikane.

Rojtersi transmetoi se një përfaqësues i Ministrisë amerikane të Mbrojtjes ka konfirmuar besueshmërinë e incizimit.

Në incidentin humbën jetën edhe fotografisti lokal i Rojtersit, Namir Nur-Aldin (22) dhe vozitësi bashkëpunëtor – Said Çmag (40). Ushtarët në dy helikopterët që kanë kryer sulmin, kanë menduar se kamerat e gazetarëve janë armë.

Së pari zjarr është hapur mbi grupin prej nëntë njerëzve që ishin tubuar në këndin e një rruge, e më pas mbi furgonin që ndalet për t`u ndihmuar të plagosurve.

Rojters kërkoi që t`u dorëzohet incizimi, por kjo ende nuk është bërë.

Zëdhënësi i “Vikilik”, Xhulian Asanxh, hodhi poshtë qëndrimin zyrtar të armatës amerikane se sulmi është i arsyeshëm.

Sipas fjalëve të tij, incizimi tregon se ushtarët në helikopterët janë sjellur sikur luajnë lojë kompjuterike dhe sikur duan të arrijnë sa më shumë pikë duke vrarë kundërshtarët. /Makfaks/



Videon mund ta shikoni këtu:

http://www.makfax.com.mk/video/play/51

Ebu Amar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi