Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Te deklaruarit e shehadetit atij qe po vdese.

Shko poshtë

Te deklaruarit e shehadetit atij qe po vdese.

Mesazh nga melika prej Wed May 12, 2010 7:24 pm

Ahkam el-Xhena’iz [Rregullat e Pergatitjes se te Vdekurit]

Kur nje person eshte duke vdekur, atehere ata qe jane prane tij ose saj duhet te jene te kujdesshem per kete qe vijon:

A: Te bejne Talkinin e Shehadetit. I derguari i Allahut (salallahu aleihi ue selem) ka thene, “Atij qe eshte ne prag te vdekjes midis jush, (nxiteni te thote ose thuajani) Talkinin ‘La ilaha ilallah’ atij”; “...Ai qe e shqipton ’La ilaha ilallah’ para se te vdese, perfundimisht do te hyje ne Xhenet,5 pa marre parasysh sa do te ndeshkohet perpara kesaj.”

B: Te lutet per ate dhe te permende vetem gjera te mire ne pranine e tij. I derguari i Allahut (salallahu aleihi ue selem) ka thene, “Kur jeni te pranishem te nje pacient (i semure) ose te ndonje qe po vdese, atehere flisni vetem mire, sepse engjejt thone ‘Amin’ per ato qe thoni.”

Talkin nuk do te thote vetem te diktosh ose te perserisesh Shehadetin, por gjithashtu nenkupton ta nxitesh ate qe po vdese ta thote ate (edhe pse disa nga njerezit e dijes kane opinione te ndryshme perreth kesaj). Prova (delili) jone eshte hadithi qe vijon i Enes (radiallahuanhu), “I derguari i Allahut (salallahu aleihi ue selem) shkoi te vizitonte nje Ensar dhe i tha, ‘O Xhaxha, thuaj ‘La ilaha illallah’. Ai pyeti, ‘Xhaxha (nga mamaja) apo Xhaxha (nga babai)?’ Ai (salallahu aleihi ue selem) tha, ‘Jo, por Xhaxha (nga mamaja).’ Ai pyeti, ‘Eshte thenia ‘La ilaha ilallah’ ne favorin tim?’ Ai (salallahu aleihi ue selem) tha, ‘Po’”.

Te recitosh Suren Ja.Sin. ose ta kthesh ate (qe po vdese) ne drejtim te Kibles9 nuk eshte vertetuar nga ndonje Hadith Sahih, madje Tabi’ini i famshem Se’id bin el-Mus’eijibi nuk e pelqente ate (kthimin e atij qe po vdese ne drejtim te Kibles) dhe ka thene, ‘A nuk eshte ai qe po vdese Musliman?’

Zer’eh bin Abdir Rahmen (rahimehullah) ka thene se ai ishte i pranishem kur Se’id bin el-Mus’eijib ishte semure. Papritmas Se’idit i ra te fiket. Me udhezimin e Ebu Selmes krevati i tij u kthye drejt Kibles. Kur ai erdhi ne vete perseri, pyeti se mos i ishte kthyer krevati? Ne i thame ‘Po’! Ai u kthye kah Ebu Selme dhe i tha, ‘Mendoj se kjo u be sipas urdherimit tend.’ Ebu Selme iu pergjigj, ‘Po, une kerkova (ta bej ate).’ Se’id ia ktheu, ‘Kthejeni krevatin tim ashtu si ishte me pare.’

Nuk ka ndonje problem per dike te shkoje te nje kafir (mosbesimtar) qe po vdes per ta ftuar ate ne Islam, ndoshta ai behet Musliman. Enes (radiallahuanhu) ka thene, “Nje femi çifute e ndihmonte te derguarin e Allahut (salallahu aleihi ue selem). Ai u semur. Ai (salallahu aleihi ue selem) shkoi ta vizitonte ate. Ai (dmth Profeti) u ul prane kokes se tij dhe i tha, ‘Pranoje Islamin.’. Ai (dmth femia) veshtroi te atin e tij i cili ishte ulur (dhe po rrinte) i habitur. Ai (dmth babai i femise) tha, ‘Pranoje çfare Ebul Kasim (salallahu aleihi ue selem) thote’. Si rrjedhoje ai u be Musliman. I derguari i Allaut (salallahu aleihi ue selem) gezueshem erdhi duke thene, ‘Lavdi i qofte Allahut i Cili e shpetoi ate nga zjarri.’


Kur femia vdiq, atehere ai tha, ‘Faleni xhenazen e vellait tuaj.

Alameh Muhamed Nasirudin el-Albani

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi