Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Tridhjetë shenjat e hipokritëve (Dyftyrëshave)

Shko poshtë

Tridhjetë shenjat e hipokritëve (Dyftyrëshave)

Mesazh nga Peace to you prej Wed Feb 17, 2010 5:24 pm

Tridhjetë shenjat e hipokritëve (Dyftyrëshave)

Dyftyrëshat i ka sqaruar Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, në fjalën e tij: "Do jenë ndër njerëzit më të poshtër tek Allahu në ditën e gjykimit dyftyrëshat. Ai që del para disa njerëzve me një fytyrë kurse para tjerëve me një fytyrë tjetër" (Buhariu,Muslimi)

1. Janë falls në thëniet e tyre dhe gënjejnë.
2. Tradhëtojnë.
3. Tregojnë mosbindje dhe dëshirojnë të debatojnë.
4. Thyejn premtimin.


5. Janë dembel në adhurim.


6. I bëjnë veprat për tu dukur.


7. I mungon të përkujtuarit e fesë.


8. Nguten në falje.


9. Shajnë ata të cilët bëjnë vepra të mira nga besimtarët dhe të drejtët.


10. Tallen me Kur'anin, sunnetin dhe të Dërguarin e Allahut.


11. Bëjnë betime për tu mbrojtur.


12. Urrejnë të shpenzojnë diç për hir të Allahut.


13. Dezertojnë dhe i lëjnë në baltë muslimanët.


14. Krijojnë zhurma fallse duke bërë fitne.


15. Gjejnë gabime në vendimet e Allahut.


16. Çnderojnë të drejtët.


17. Qëndrojnë larg nga faljet me xhemat.


18. Shkaktojnë fesat ndërsa thonë se duan të vendosin paqen.


19. Sjellja e jashtme e tyre është në kontradiktë me atë që kanë në zemër.


20. I frikësohen ngjarjeve të pakëndshme, incidenteve dhe ngjarjeve.


21. Përdor shfajsime fallse.


22. Urdhërojnë për kah e keqja dhe pengojnë nga e mira.


23. Janë dorështrënguar.


24. E harrojnë Allahun.


25. Mohojnë premtimin e Allahut dhe të dërguarit të tij.


26. Shqetësohen për pamjen e jashtme dhe neglizhojnë të brendshmën.


27. Janë eloquent, oratorë, mbajnë ligjërata të gjata etj..


28. I mungon të kuptuarit e fesë.


29. Nuk bëjnë gjynahe para syve të njerëzve por tregohen të vyeshëm në kryerjen fshehurazi të gjynaheve.


30. Gëzohen për ndonjë fatkeqësi që bie ndër besimtarë dhe trishtohen kur ata gëzohen dhe kënaqen.


Aid Abdullah el-Karni

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi