Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Planetet-shiko qfar ka në qiell

Shko poshtë

Planetet-shiko qfar ka në qiell

Mesazh nga Ebu Hattab prej Sat Mar 06, 2010 12:45 am

Planetet


Çfarë ka në qiell?


A kemi medituar ndonjëherë rreth krijesave të Allahut në të?


A është kjo e vërtetë apo jo?


Për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve, lexo:
“Në krijimin e qiejve e të tokës, në ndryshimin e natës dhe të ditës, ka argumente të qarta për ata që kanë arsye dhe intelekt. Për ata që Allahun e përmendin me përkujtim kur janë në këmbë, kur janë ulur, kur janë shtrirë dhe thellohen në meditime rreth krijimit të qiejve e të tokës (duke thënë): “Zoti ynë, këtë nuk e krijove kot, i lartësuar qofsh, ruana prej dënimit të zjarrit!” (Sure Ali Imran, 191)
Le të meditojmë rreth krijimit të Allahut, që të kuptojmë se Allahu është i Plotfuqishëm për çdo gjë.


Kjo foto reale e kozmosit është bërë nga teleskopi Habëll.
Ndoshta do të çuditesh nga ajo që do të shohësh.Por së pari le të krahasojmë madhësinë
e planetëve me madhësinë e Tokës:
Le të meditojmë tani për gjërat që gjenden në qiell…avatar
Ebu Hattab
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 75
Points : 200
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 27/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Planetet-shiko qfar ka në qiell

Mesazh nga Ebu Amar prej Sat Mar 06, 2010 1:18 am

allahuakbar Allahu ju rujt vella , Shiko qfar bukurie ka krijuar Allahu mjafton te thot vetem Bëhu e ajo do te behet, Allahu ju shperbleft.
Es Selam Alejkum

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Planetet-shiko qfar ka në qiell

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Sun Mar 14, 2010 1:06 am

allahuakbar vella Allahu ju shperbleft
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Planetet-shiko qfar ka në qiell

Mesazh nga Ebu Hattab prej Fri Mar 19, 2010 3:39 pm

Allahu Akbar Allahu ju shperbleft per keto foto
avatar
Ebu Hattab
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 75
Points : 200
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 27/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Planetet-shiko qfar ka në qiell

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi