Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Tërmet në Indonezi dhe Japoni

Shko poshtë

Tërmet në Indonezi dhe Japoni

Mesazh nga Peace to you prej Mon Mar 15, 2010 10:10 pm

Tërmet në Indonezi dhe Japoni

Një tërmet i fuqishëm me intenzitet prej 7 ballësh sipas shkallës së Rihterit e ka goditur pjesët lindore të Indonezisë, komtoi agjencia indoneziane për meteorologji dhe gjeofizikë.
Instituti amerikan i gjeologjisë ndërkaq informoi se në rajonin e njejtë ka regjistruar tërmet me intenzitet prej 6.4 ballësh.
Epiqendra e dridhjes ka qenë 50 kilometra nën sipërfaqen e tokës në provincën indoneziane Molluku, rreth 2.430 kilometra në lindje të Xhakartës.
Për momentin nuk ka informacione për viktima eventuale dhe për dëme të shkaktuara materiale, ndërsa autoritetet indoneziane nuk kanë paralajmëruar për paraqitjen eventuale të cunamit.
Ndërkohë një tërmet me forcë 6.6 shkallë të Rihterit ka goditur ishullin japonez Honshu, kanë bërë të ditur agjencitë e lajmeve.
Raporte për dëmet ose viktimat eventuale tash për tash nuk ka, ndërsa autoritetet nuk kanë sinjalizuar cunamin. Tërmeti është hetuar edhe në Tokio. Alsat-M

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi