Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Nje dite do te mbetemi vetem ..!

Shko poshtë

Nje dite do te mbetemi vetem ..!

Mesazh nga Ebu Hattab prej Fri Apr 02, 2010 9:27 pm

Nje dite do te mbetemi vetem ..!
Nje dite do te mbetemi vetem ..!

Një ditë do të mbetni vetëm…!Ti ke menduar gabimisht!!!
Ata ju lënë juve të vetëm…A jeni ndalur ndonjë çast ta pyetni veten:
Çka do të bëhet me mua në natën e parë të varrit tim?

Çka kam përgatitur unë për vdekjen?
A do të jem në Xhenet apo në zjarr të Xhehenemit?
Sa shpesh e kujtoj unë vdekjen?Mendo për momentin kur trupi juaj do të pastrohet dhe do të përgatitet për t’u futur në varrin tënd…

Mendo për ditën kur njerëzit do të bartin ty drejt varrit tënd dhe familja juaj duke qarë për ty…
Vetëm paramendoje veten në varrin tënd, poshtë në atë gropë të errët…Vetëm... është shumë errët... ti qan për ndihmë, por nuk ka përgjigje… Askush nuk mund t’ju ndihmojë juve…Ti do të pendohesh për të gjitha gjërat e këqija që i ke bërë gjatë gjithë jetës tënde.
Ti do të pendohesh për lënien e namazit.
Ti do të pendohesh për dëgjimin e muzikës.
Ti do të pendohesh për sjelljen jo të mirë ndaj të tjerëve, sidomos ndaj prindërve të tu.
Ti do të pendohesh për mosrespektimin e urdhërave të Allahut dhe të Dërguarit të Tij.
Ti do të pendohesh për injorimin e diturisë rreth Islamit.
Ti do të pendohsh për çdo të keqe që e ke bërë... Nuk ka shpëtim.
Ti do të jesh vetmuar në varr vetëm me veprat e tua… Nuk ka para, nuk ka ari, nuk ke asgjë, vetëm veprat e tua.

Ti ke menduar se do të qëndrosh përgjithmonë në këtë botë, ti ke menduar se do të qëndrosh me shokë dhe familjen tënde përgjithmonë…
JO!

Ti ke menduar gabimisht!!!
Ata ju lënë juve të vetëm…

Vetëm shpenzoj disa minuta dhe shiko në shtëpinë tënde të ardhshme… Dhe, shpenzoje tërë jetën për t’u përgatitur.
Ti duhet ta kujtosh këtë çdo minutë, çdo orë, çdo ditë…
Çdoherë para kryerjes së ndonjë mëkati, kujtoje shkatërruesin e kënaqësive -Vdekjen.

Es-Selamu Alejkum mos na harroni ne dua... Allahu ju shperbleftt ...
avatar
Ebu Hattab
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 75
Points : 200
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 27/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi