Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Haditeh qe flasin per krijimin e ademit a.s

Shko poshtë

Haditeh qe flasin per krijimin e ademit a.s Empty Haditeh qe flasin per krijimin e ademit a.s

Mesazh nga Dhulkarnejn Sun Mar 07, 2010 6:53 pm

Imam ahmedi thotë se ka dëgjuar nga jahja dhe muhamed b xhaferi këta nga aufi kynga kasam b zybjer e ky nga musa se tha muhamedi a. s…All-llahu madhërishem
Eka krijuar ademin a s me një grusht dhe tëcilin e ka marrë nga të gjitha llojet etij
Prandaj pasardhësit e ademit a s janë porsi dheu. Ekzistojnë njerzë të bardhe të kuq te zi dhe nngjyrash të tjera ndërmjet këtyre




Ai këtë hadith e transemton edhe nga huazi ky nga aufi e ky nag kasam b zuhejri eky nag eshari se muhamedi a s ka thënë All-llahu madhërishem
Eka krijuar ademin a s me një grusht dhe tëcilin e ka marrë nga të gjitha llojet etij
Prandaj pasardhësit e ademit a s janë porsi dheu. Ekzistojnë njerëze të hareshëm
E me natyrë të pikëlluar dhe ndërmjet këtyre eksitojnë njerzë të këqij dhe ndërmjet kësaj
Ekzistojnë njerzë të hareshëm e me natyrë të pikëlluar dhe ndërmjet këtyre ekzistojnë njerëz të mire e të këqij dhe ndëmjet kësaj.

Trimdhiu thot ky hadith usht hasen sahi

Es-suddiji transmeton nga malik dhe ebu salihu këta ngaibni abbasi e në një version tjetër nga murre ky nga ibin mesudi e ky mga disa sahabë të të muhamedit a . s se kanë thënë All-llahu i lartmadhërishëm e ka dërguar xhibrilin në tokë për të marrë nga ajo deltin argjilë por toka tha. Kërkoj mbrojtje nga All-llahu prej teje dhe prej asaj që të më cungosh e të më shëmtosh.atëherë ai u kthye pa kryer punë e tha o zoti im toka kërkoi
Mbrojtjen tënde,prandaj nuk mora asgjënga ajo. Atëherë All-llahu e dërgoi mikailin e toka përsëri kërkoi mbrojtje nga All-llahu .prandaj edhe ky u kthye pa kryer punë dhe tha njësoj sikurse xhbrili a s.atëherë All-llahu e dërgoi melajken e vdekjese ,e toka përsëri
Kërkoi mbrojtje nga All-llahu por ai meljkja vdekjes tha unë kërkoj mbrojtje nga All-llahu që të mos kthehem pa zbatuar urdhrin e tij. E ai melajkja vdkjes mori nga sipër faqja e saj dhe nga vendet e ndryshme deltin argjil të bardhë të kuqe dhe të zezë dhe i përziu ato. Prandaj njerëzit janë me ngjyra të ndryshme ai e lagu dheun derisa u bë deltinë e ngjitshme d.m th .ubashuan pjesët njëra me tjetrën... shenuar nga eLbehekiu ne suneni e tij 9\3 hajdarabad e te tjere......
Dhulkarnejn
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi