Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Marja me punët e të tjerëve

Shko poshtë

Marja me punët e të tjerëve Empty Marja me punët e të tjerëve

Mesazh nga Ebu Amar Thu Mar 18, 2010 4:16 pm

Ajo nxori një ofshamë në shenjë qetësimi, derisa e mbyllte derën e veturës dhe ulej pran bashkëshortit.Ajo nuk i dha shansin bashkëshortin që ta pyeste për mendimin që kishte për të afërmit e tij. Ajo tha: “Ishte sikur me qenë në provim, ndonëse shkova si vizitorë vetëm për t`i përshëndëtur ata. Ata më bënë shumë pyetje, bashk më dukej sikur të hidhnin shigjeta në mua. Më pyetën se ku studioja, sa e kam blerë fustanin, kush ta ka blerë e kështu me radhë. Nuk kisha kohë të merja frymë, më dukej sikur përpara ti kisha tre topa, ku posa mabronte punën i pari do të fillonte i dyti. Ata më ofruan çaj, i cili u ftoh shpejt, sepse isha e zënë me përgjigje dhe sqarime.

E nderuara motër, disa njerëz mendojn se është mirësi të mledhësh informata për jetën private të njerëzve tjerë, ndonëse nëse u bën atyre pyetje ata nuk do t`ju japin një përgjigje të drejtë.Megjithatë, vërtetë kjo kjo është një lloj i sjelljes së keqe.

Shmangia nga ajo që nuk të intereson është shenjë e shkëlqimit të njeriut në fe.Çfarë do të humbni nëse nuk i dini punët e të tjerëve? Është e mjaftueshme që ti përshëndetni ata me selam dhe të bisedoni me ta për gjëra të mira. Takimet e tilla nuk dueht të bëhen vende të marjes në pyetje, sepse kjo është e padurueshme, ndoshta për këtë shkak njerëzit nuk ju vizitojnë dhe i shkëputin lidhjet e dashamirësisë me ju..

Si rezultat, mos bë shumë pyetje , sepse nëse e veni veten në pozit të njejtë, ju do të jepni përgjigje të përgjithshme ose do t`ju shmangeni përgjigjes në pyetje përshkak të mosrehatis dhe bezdisjes. Pjesë e sjelljes së mirë dhe mirëpritjes është mosturpërimi dhe mosbezdisja e mysafirëve. Në të kundërtën , shumë gra e kanë bërë shprehi të pyesin shumë për të tjerët në mënyrë direkte ose indirekte , kështu që as një cështje nuk lënë pa e kontrolluar, e vogël apo e madhe.

Atëherë, e nderuara motër, mos të interesojnë cështjet e të tjerëve e me këtë të ngjallësh pikëllim dhe depresion te të tjerët, sepse ata që merren me punët e të tjerëve do ta mbysin veten me hidhërim.Për më tepër, nuk ka ndonjë përfitim material ose fetar nëse merreni me punët e njerëzve.

Tregim nga të parët

Një burrë nga fisi Temim thotë: “Unë e kam shoqëruar Er-Rebi` bin Hejthem për dhjetë vjet dhe vetëm dy herë e kam dëgjuar se ka biseduar për çështje të kësaj jete.Një herë kur më pyeti: “A e ke nënën ende gjallë?” dhe një herë tjetër kur më pyeti : “Sa xhami gjenden në vendin tuaj?”
Ebu Amar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi