Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sahabijket dhe punët e shtëpisë te tyre

Shko poshtë

Sahabijket dhe punët e shtëpisë te tyre Empty Sahabijket dhe punët e shtëpisë te tyre

Mesazh nga Ebu Amar Tue Mar 09, 2010 7:10 pm

Punet e Shtëpisë nga ne kërkojnë shumë kohë dhe përpjekje, por shpesh dhe djersë. Në këtë artikull për një moment do të ndalemi te shikojm ne jeten e sahabikeve për të parë peshën e detyrave të tyre shtëpiake që janë kryer.

Esma bint Umejs

nga ajo është transmetuar se ka thene ;erdhi tek une Profeti i All-llahut, Pejgamberi sal-ve sel-lem, në ditën kur u vra xhaferi dhe shoket e tij dhe unë tashmë i kisha ndaluar dyzet dhi , e kisha bere brumin , i kam krehur dhe parfimosur bijt e tij.(“Tabekat,” Ibn S’ad , 8/282).

Esma bin ebu Bekr

"Me martoi Zubejr dhe nuk kishte as pasuri, as sherbetor, por një deve që sherbente per bartjen e ujit, dhe një kalë, une isha e angazhuar me ushqimin e tyre.

Ne nje transmetim tjeter thuhet se ka thene: "Nuk ka qene as gje me e rend per mua se sa kujdesja për kalë, i sillja atij uje dhe e ushqeja.Pastaj gatuaja bukë , dhe kete nuk dija ta bej kështu që me kane ndihmuar fqinjët, grat Ensarije ,ishin gra të sinqerta dhe te devotshme.Kam bart miser nga fushat e Zubejrit te cilen ja pat dhene Pejgamberi s.a.v.s. dhe ishte larg nga shtëpia ime disa kilometra, kështu që një ditë i solla drithëra mbi kokën time. (Shenon Buhariu El-Feth,” 9/230).

Fatima bint Muhammed

Ajo eshte mar me bluarjen e misrit dhe nga kjo pune ne duart e saj u shfaqshin puqera te medha.Ajo eshte mar me pastrimin e shtepis se vet , ka kore , ka ndezur zjarr e nga kjo ju perlyeshin rrobat dhe kjo i ka sjellur dem asaj.

Transmetohet nga Aliu r.a. Me nje rast Fatima ka shkuar tek babai i vet ( Pejgamberi s.a.v.s) per tju ankuar se duart ju jan prishur nga punet e renda dhe ka kerkuar nga aj tja dhuroj nje sherbetore , Pejgamberi s.a.v.s. ju eshte pergjigjur , a deshiron te te udhezoj ne nje gje me te mire se kjo , thuaj cdo mbremje para gjumit 33 her subhanallah 33 her elhamdulilah dhe 33 her Allahu Ekber.

Nga keto shembuj, e qe ka shume te till qe flasin per punet e shumta te cilat i kan kryer grat me te ndershme te keti umeti sahabiket , kuptojm se ato kan kaluar ne veshteresi me te medha se sa grat ne kohen tone.

Keto obligime cdo duhet ti shikoj nga kendi islam , se jane obligimet tona, te krijuara e te pershtatura me natyren tone.Keto punet duhet ti kryem me plot vullnet dhe knaqesi , ritja e femijeve, ruajtja e pasuris, pastertia e shtepis te gjitha jane obligimet tona dhe mbi te gjitha amanetet nga bashkeshortet tane. cdo besimtare eshte e njoftuar me rendesin e amanetit nga ana e Allahut s.v.t..

Dhe ne fund motrat e mia te dashura do ta perdundoj kete atrikull me hadithin e Pejgamberit s.a.v.s. , e qe mendoj se na mjafton ti kalojm veshteresit dhe ta kuptojm punen tone ashtu siq duhet.

Transmetohet nga Abdullah Ibn Omeri, te kete ndegjuar Pejgamberin salallahu alejhi ue selem duke thene:
''Secili nga ju eshte bari per kopene e vet. Udheheqesi eshte bari dhe eshte pergjegjes per kopene e tij. Burri eshte bari per familjen e vet dhe eshte pergjegjes per kopene e vet. Gruaja eshte bareshe per vatren e burrit te saj dhe ajo eshte pergjegjese per kopene e saj. Sherbyesi eshte bari per pasurine e pronarit te tij dhe eshte pergjegjes per kopene e tij.
Ai tha: E ndegjova kete nga i Derguari i Allahut, salallahu alejhi ue selem.'' (Transmetojne Buhariu 853 dhe Muslimi 1829).
Ebu Amar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi