Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Citime nga selefët për jetën e kësaj bote

Shko poshtë

Citime nga selefët për jetën e kësaj bote Empty Citime nga selefët për jetën e kësaj bote

Mesazh nga melika Thu Apr 22, 2010 5:55 pm

Citime nga selefët për jetën e kësaj bote
Sufjan ath-Thauri ka thënë"Dashuria e njeriut për jetën e kësaj bote tregohet në mënyrën se si ai i përshëndet njerëzit".

[Shiko një njeri të varfër...asnjeri nuk i flet. Njerëzit e përshëndesin me shumë kujdes sikur kanë frikë se mund të preken nga varfëria e tij. Por shikoni si mirëpritet një i pasur edhe nëse nuk falet. Njerëzit ngrihen në këmbë duke buzëqeshur dhe secili kërkon ta përshëndesë i pari. Vini re ndryshimin mes një burri që është i madh tek Allahu dhe një tjetri që nuk peshon as sa krahu i një mushkonje – por kjo është jeta!.


Tregon Muhamed ibn Abi Imrani: "Dëgjova një burrë që po pyeste Hatim al-Asammin: "Ku e ke bazuar besimin tënd tek Allahu?\' Ai u përgjigj: \'Në katër pika: e dija që furnizimi im nuk mund të hahej nga dikush tjetër dhe jam i sigurt për këtë; e dija që detyra ime nuk mund të bëhet nga një tjetër, prandaj u angazhova ta kryeja atë. E dija se vdekja do të më vinte papritur, prandaj u përgatita për të. E dija se kudo që isha Allahu më shihte, prandaj kam gjithmonë turp prej Tij".



Abdullah ibn Mubarak ka thënë: "O njeri! Përgatitu për botën tjetër. Bindu Allahut në atë shkallë që ke nevojë për Të dhe zemëroje atë në shkallën e durimit tënd në ferr".



Abu Safuan as-Ruwinin e pyetën: "Cila jetesë dënohet nga Allahu në Kuran dhe që njeriu i arsyeshëm duhet ta shmangë?" Ai u përgjigj: "Ajo që do në këtë botë duke kërkuar përfitime të kësaj bote dënohet dhe ajo që do duke kërkuar përfitime për botën tjetër lavdërohet".



Jahja ibn Muadhi ka thënë: "Sa i ngratë është njeriu, nëse i frikësohet ferrit po aq sa i frikësohet varfërisë, atëherë do të hyjë në parajsë".



Ali ibn Al-Fudayl ka thënë: "Dëgjova babanë t\'i thotë Ibn Al-Mubarakut: \'Ti na urdhëron të heqim dorë nga kënaqësitë e kësaj bote dhe të kënaqemi me minimum, ndërsa po blen mallra, çfarë është kjo?\' Ai u përgjigj: \'E bëj për të mbrojtur veten dhe nderin tim dhe kjo më ndihmon t\'i bindem Zotit tim\'. Babai im tha: "Sa mirë nëse kjo arrihet të kuptohet".



Një asket tha: "Nuk njoh asnjeri i cili ka dëgjuar për ferrin dhe parajsën dhe harxhon një orë të jetës së tij pa u falur, pa e përkujtuar Allahun, apo pa bërë një vepër të mirë". Një burrë tha: "Unë qaj shumë". Ai i tha atij: "Të qeshësh dhe të pranosh mëkatet e tua është më mirë se sa të qash dhe të jesh krenar për veprat e tua". Burri tha: "Kam nevojë për këshillën tënde". Ai u përgjigj: "Lëre jetën e kësaj bote tek banorët e saj, ashtu si ata ua kanë lënë jetën tjetër banorëve të saj".



Shumait ibn Ajlan thoshte: \'Dy njerëz mundohen në jetën e kësaj bote: i pasuri të cilit i është dhënë shumë pasuri, e cila e mban të zënë me kënaqësitë e kësaj bote dhe i varfri të cilit kënaqësi të tilla i janë privuar, por të cilat i dëshiron me zemër në dorë".



Al-Hasan ka thënë: "Sa e mirë është jeta e kësaj bote për një besimtar, sepse ai e përdor atë për të përgatitur furnizimin e tij për në parajsë. Dhe sa e keqe është për një jobesimtar i cili e përdor atë për të përgatitur furnizimin e tij në ferr".



Jahja ibn Muadhi ka thënë: "Jeta e kësaj bote është një shtëpi veprash dhe jeta e përtejme është një shtëpi tmerresh. Njeriu mbetet mes veprave dhe tmerreve derisa të vendoset në ferr apo në parajsë".



Njëri prej selefëve ka thënë: "Kujdes nga jeta e kësaj bote sepse magjia e saj është më efikase se ajo e Harutit dhe Marutit. Këto të fundit ndajnë një burrë nga gruaja e tij, ndërsa jeta e kësaj bote ndan njeriun nga Zoti i tij".



Ebu Darda ka thënë: "Çdo njeri ka një papërsosuri të dijes dhe urtësisë, nëse pasuria e tij rritet, ai gëzohet shumë edhe pse dita dhe nata po punojnë për të shkatërruar jetëgjatësinë e tij. Pra çfarë vlere ka pasuria që rritet ndërkohë që jetëgjatësia ulet?".



Al-Hasan al-Basri ka thënë: "Habitem nga ata njerëz, të cilët urdhërohen të përgatisin furnizimin e tyre, pastaj lajmërohen për fillimin e udhëtimit, por prapëseprapë ata mbeten të shkujdesur në diskutimet e tyre të kota dhe në veprat e tyre të padobishme".



Një burrë shkoi të këshillohej me Sufjan ath-Thaurin dhe ai i tha: "Puno për hir të kësaj jete, në atë shkallë sa do të rrish në të dhe për jetën tjetër në atë shkallë sa do të rrish në të".



Al-Fudayl ibn Ayyad ka thënë: "Frika e njeriut ndaj Allahut është e barabartë me dijen e tij për Të dhe heqja dorë nga kënaqësitë e kësaj bote është e barabartë me dëshirën e tij për botën tjetër".



Salman ibn Dinar ka thënë: "Atë që do ta kesh në botën tjetër duhet ta favorizosh sot dhe atë që e urren ta kesh me ty, duhet ta braktisësh sot".



Një poet ka thënë: "Mos kërko gjë tjetër përveç kënaqësisë, sepse aty është lumturia dhe rehatia e trupit tënd. Pastaj merr parasysh rastin e një personi, cili zotëron gjithë botën, por a mund të marrë ai me vete në varr më shumë se një qefin?".

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi