Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rasti i parë i ngjalljes së të vdekurve nga Isai a.s.

Shko poshtë

Rasti i parë i ngjalljes së të vdekurve nga Isai a.s. Empty Rasti i parë i ngjalljes së të vdekurve nga Isai a.s.

Mesazh nga melika Thu Apr 22, 2010 6:06 pm

Rasti i parë i ngjalljes së të vdekurve nga Isai a.s.

Rasti i parë i ngjalljes së të vdekurve ka ndodhur ditën,kur një herë,kaloi pranë një gruaje,e cila qëndronte afër një varri duke qarë.Ky pyeti:“ ç`ke,oj grua?“ „Më ka vdekur vajza e hasretit,andej i jam betuar Zotit se edhe unë nuk do të largohem nga ky vend,përderisa nuk e shijoj vdekjen sikurse ajo,ose përderisa Allahu nuk ma ngjall,e ta shoh sërish.“,u përgjigj ajo.Në këtë Isai tha:“çka mendon ,nëse do ta shihje sërish,a do të largoheshe prej këtu ?“ „Po“,u përgjigj ajo.Isai i fali dy rekate namaz,iu afrua varrit,u ul afër tij dhe thirri:“O ti,filan-filanja,ngrihu,me vullnetin e Allahut të Mëshirshëm dhe dil jashtë!“ Në këtë varri u drodh ,e ai përsëri thirri,ndërsa varri u hap,sipas vullnetit të Allahut.Pastej thirri edhe herën e tretë,e ajo u ngrit,duke shkundur pluhurin nga koka.Atëherë Isai e pyeti:“Përse nuk u ngrite menjëherë?“ „Kur më erdhi thirrja e parë“,tha ajo,“Allahu ma dërgoi engjëllin ,i cili ma dha formën.Pastej më erdhi thirrja e dytë,e ai ma frymëzoi shpirtin,e, pas thirrjes së tretë,u frikësova se kjo ishte thirrje për Ditën e Kijametit ,andej nga frika m`u thinjën edhe flokët ,edhe vetullat,edhe qerpikët e syve.“Atëherë ajo u kthye kah nëna e vet,e tha:“Oj nënë,çka të shtyri e të shijoj dy herë hidhërimin e vdekjes ?Oj nënë,ki durim dhe mbështetu në Allahun,ngase unë për këtë botë nuk kam kurrfarë nevoje.O Fryma e Zotit,dhe Fjalë e Tij,lute Zotin që të më kthejë në atë botë dhe të ma lehtësojë hidhëtine e vdekjes!“Isai kërkoi këtë nga Zoti i tij,e Ai sërish e mori tek Vetja,duke shafitur sërish në dhe. (Rrëfime për të Dërguarit e Allahut,faqja 638)

melika
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 193
Points : 542
Reputation : 3
Data e Anëtarësimit : 15/04/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi