Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Lajmet nga toka e Xhihadit

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Peace to you prej Sun Mar 07, 2010 12:55 am

Ne Vilajetin e Dagistanit ,eshte vrare 1 Muxhahid shehid (Insha'All-llah)

Burime Profesionale raportojnë se një përleshje me armë ka ndodhur në Derbent, Vilajetin e Dagistanit , e cila ka rezultuar në martirizimit e 1 Muxhahid (Insha'Allah)

Përpjekje per arrstimin ose dorzimin filluan në ora 10:30 në mëngjes sot, brenda një garazhit afër mishit-paketim e bimëve në Derbent. Muxhahid, i ashtu quajtur Islamudin Alikuliyev (Rahimahullah), u kërkua të dorëzohej, por vetëm u përgjigjën me armë zjarri automatike. Në rrjedhën e luftimit, Alikuliyev u martirizua (Insha'Allah).

Nuk ka detaje të tjera qe janë në dispozicion.
burim ansar info
perkthev A.H.A

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Beker prej Mon Mar 08, 2010 5:45 pm

Sheikh Sejid el Burati shehid inshallah

Komanda e muxhahidave zyrtarisht konfirmon shehidllekun e Sheikh Sejid el-Buratit

"Prej besimtarëve ka burra që e mbajtën me të vërtetë besën dhënë Allahut (dolën në xhihad në luftën për çështjen e Allahut dhe nuk i kthzen shpinën armikut mosbesimtar) prej tyre disa e plotësuan detyrimin (ranë shehid) dhe disa po presin, por ata nuk e kanë ndryshuar vendosmërinë (në besën dhënë Allahut). [Ahzab 23]

Komanda e muxhahidave të Galgajyqos (Ingusheti) provincë e Emiratit të Kaukazit edhe zyrtarisht ka konfirmuar informatën për sheidllëkun (inshallah) të Sheikh Sejid el-Buratit (Sejid Ebu Saad).

Lajmi thotë që Sejid Ebu Saad u vra gjatë një beteje të gjatë dhe të ashpër në fshatin Ekazhevo Ingusheti 17 Rebiul Evel 1431 (3 Mars 2010)

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Amar prej Mon Mar 08, 2010 6:06 pm

Hamasi po e humb kontrollin në Rripin (e Gazës)

El-Ithnejn 21 Rabi el Euel 1431 / 08 03 2010
Një operator i moshuar në Gaza i dërgon letër raportuese Mesha´alit duke ia tërhequr vërejtjen për anarki të siguris në Rripin e Gazës.

Ahme Xhe’abri, komandant i krahut ushtarak të Hamasit, Izedin el-Kasamit, rishtazi i ka dërguar një letër urgjente liderit të Hamasit në Damask, Halid Mesh’al, duke e paralajmëruar se situata në Rripin e Gazës është keqësuar, dhe se Hamasi ka filluar ta humbë kontrollin ndaj territorit, të shtunën në mëngjes raportoi gazeta në gj. arabe Esherk El-Eusat me bazë në Londër.

Letra është shkruar nen dritën e raporteve të një varg asesinimeve dhe shpërthimeve afër zyrës të komandantit senior të Izeddin el-Kasam dhe të kryeministrit të Hamasit Ismail Haijeh. Askush ´nuk ka marr përgjegjësin për sulmet.

Sipas raportit, Xhabiri i shkroi Mahsa’alit se “rishtazi kanë ndodhur disa shpërthime brengosëse në Gaza, anarkia e sigurimit po zgjerohet, dhe njerëzit e el-Kasamit po mbytën.”

Xhabri në raport e pranon se Hamasi ka bërë një numër të gabimesh serioze gjatë sundimit në Rripin e Gazës.

Gazeta ceku burimet palestineze duke thënë se operuesit e Hamasit që e kundërshtojnë Hanijeh janë prapa sulmeve. Sugjerimi tjetër është se shpërthimet janë kryer prej grupeve fundamentaliste xhihadiste islamike.

JPOST.COM
www.botaislame.com

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Amar prej Mon Mar 08, 2010 6:08 pm

Populli e gurëzoj deri në vdekje policin marionetë në Kandahar El-Ithnejn

21 Rabi el Euel 1431 / 08 03 2010
Një polic marionetë i armatosur me kallashnikov është raportuar të jetë gurëzuar deri në vdekje prej civilëve në një rreth “familjar” në qytetin e Kandaharit, të premten. U raportua se arma e policit u murr prej muxhahidëve.


Raporton Qari Muhamed Jusuf

Alemarah.info
www.botaislame.com

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Peace to you prej Thu Mar 11, 2010 3:54 pm

Emirati Islamik i Afganistanit: Në një shpërthim në Provincën Paktia vritën 40 ushtarë të Jashtmë dhe të Brendshmë

Emirati Islamik i Afganistanit: Në një shpërthim në Provincën Paktia vritën 40 ushtarë të Jashtmë dhe të Brendshmë


Sipas raporteve, Një muxhahidë shpërtheu kamionin e tij të mbushurë me 3 kg exploziv, në bazën ushtarake në një fushatë të rrethit Barmal e provincës Paktika.
40 ushtarë të huaj dhe të brendshëm mercenar janë raportuar të kenë qenë të vrarë në shpërthim.
Ushtarët ishin në këmbë afër kamionit logjistikë kur ndodhi shpërthimi.
Në bazë të raportit, armiku pushtuesë pasoi humbje të më dha si jetërat e ushtarve si dhe humbje materiale.
Të gjitha automjetet e parkuar në fushatë u shkatërruan.

Një raport nga krahina fqinje Khost thotë se një Muxhahid flijues të Emiratit Islamik kah vrarë ose kah plagosur 25 ushtarë amerikanë gjatë një sulmi në distriktin Ali Shir të krahinës Khost.

Gjithashtu Zëdhënësi i ushtrisë amerikane konfirmoi vdekjen e dy ushtarëve të tyre në incident.

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Peace to you prej Thu Mar 11, 2010 3:55 pm

Emirati Islamik i Afganistanit: Muxhahidët Sulmuan ushtarët e armikut në Qendër të Provincës Kunar

Emirati Islamik i Afganistanit: Muxhahidët Sulmuan ushtarët e armikut në Qendër të Provincës Kunar
E mërkurë, 10 mars, 2010 17:41 Z. Muxhahidi Kunar

Muxhahidët të Emiratit Islamik në Afganistan nisën sulmin kundër bazës Amerikane në Asad Abad, qendra provinciale të provincës Kunar. Pesë raketa njëpasnjëshëm goditën kompleksin e bazës, por raporti në lidhje me humbjen e saktë të armikut është i panjohur ende.
Dëshmitarët lokalë thonë se flakët shpërthyen brenda kompleksit pas sulmit të raketave.
Një helikopter i ushtrisë së trupave pushtuese amerikane është parë në kompleksin, por nuk u gjet pas sulmit mbi bazën.

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Peace to you prej Thu Mar 11, 2010 3:56 pm

Muxhahidët në Ghazni vranë Shefin e inteligjencës

Muxhahidët në Ghazni vranë Shefin e inteligjencës
E mërkurë, mars 10, 2010 16:26 administrator
Z. Muxhahidi, Ghazni


Sipas raporteve nga provincën Ghazni, Muxhahidët të Emiratit Islamik në Afganistan
vrarë shefin provinciale të inteligjencës së provincës Ghazni.
Raporti shton, shefi i agjencisë spiunazhit krahinorë ishte në rrugën e shtëpisë së tij, kur Muxhahidët në pritë qëlluan mbi të, duke lenë të vrarë në vend. Duhet të ceket se ai ishte përfshirë në arrestimin e një numri të Muxhahidëve në këtë krahinë.
Raporti shton se, Muxhahidët u kthyen në fortesat e tyre pas kryerjes së operacionin me sukses.

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Peace to you prej Thu Mar 11, 2010 3:57 pm

Muxhahidët vranë pesë Policë mercenar në Provincën Kunduz

Muxhahidët vranë pesë Policë mercenar në Provincën Kunduz
E mërkurë, mars 10, 2010 16:29 Z. Muxhahidi Kunduz


Sipas njoftimeve, Muxhahidët të Emiratit Islamik në Afganistan vranë pesë policë të Administratës Kukullë si rezultat i sulmit të armatosur në qendër të provincës Kunduz.
Raporti shton, një numër i Muxhahidëve sulmuan një funksion të kontrollit të sigurisë së regjimit kukull në fshatin khawaja të zonës Taluqa, duke marrur postin dhe duke vrarë pesë burra të policisë duke përfshirë edhe komandantin e tyre.
Pasoi një luftë ballë për ballë të cilat vazhduan për gjysmë ore.
Një Muxhahid është raportuar të ketë qenë i plagosur në luftimet.

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Peace to you prej Thu Mar 11, 2010 3:58 pm

Katër Tanke të pushtuesve amerikan Shkatërrohen në Marjah

Katër Tanke të pushtuesve amerikan Shkatërrohen në Marjah
E mërkurë, 10 mars, 2010 16:33 Ahmadi, Helmand, 10.3.2010


Sipas raporteve nga toka e xhihadit në Helmand, katër tanke të ushtrisë amerikane u shkatërruan në Marjah. Tanku u hodh në erë në shpërthimet e minave të ndryshme në fushë.
Raporti shton, rezervuari i parë u shkatërrua në fushën Tarikh kur ai ishte duke kaluar një kanal me ujë.
Dhe tanku ndeshi në një minë të mbjellur dhe u shkatërrua.
Pas një orë nga ky incident, një tank amerikane u shkatërrua në Malik Charahi kur ishte duke kaluar një urë.
Dhe dy tanke të tjera u shkatërruan në Seypang dhe Taza Gul gjatë natës më 9.3.2010.
Sipas krerëve lokalë të Muxhahidëve në fushë, 15 trupat amerikane e humbën jetën e tyre si rezultat i shpërthimeve të tankeve.


Një raport tjetr nga zona thotë se, një shpërthim mine vrau 3 ushtarë amerikanë dhe plagosi dy të tjerë, kur ata ishin në patrullë në këmbë.
Muxhahidët thonë, armiku pushtuesë kah humbur dhjetë tanke gjatë 24 orëve të fundit në Marjah si rezultat i shpërthimeve të minave në fusha të ndryshme të qendrës së rrethit.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gejts i cili kohët e fundit vizitoi ushtarët amerikanë në Marjah, tha se Amerika do të tërhiqet nga Afganistani deri në korrik 2011.

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Amar prej Fri Mar 12, 2010 3:13 pm

Muxhaidin sulmojn bazen ushtarke armiqve amerikan ne Qendra në provinces te Kunar.

E mërkurë, mars 10, 2010 17:41 Z. Muxhahidi Kunar
nga raportet e marra këtu, Muxhahidave të Emiratev Islamik i Afganistanit nisin sulmin kundër bazës Amerikane pranë Asad Abad, qendra provinciale të provincës Kunar, ku armiku pohojnë ne trajnimit ushtarak të ushtrisë e brendshme . Pesë raketa njëpasnjëshëm kan ren ne kompleksin e bazës, por raporti në lidhje me humbjen e saktë të armikut është duke pritur ende. Dëshmitarët lokalë thonë se flakët shpërthyen brenda kompleksit pas sulmit raketave. Në mënyrë të ngjashme, një helikopter i ushtrisë së trupave pushtuese amerikane është parë në kompleksin para sulmit, por nuk u pa ma pas sulmit ne bazën.
burim
alemarah.info

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Beker prej Sat Mar 13, 2010 12:35 am

Muxhahidët e kanë zënë një post bllok ushtarak në Bagdhis

El-Xhumah 25 Rabi el Euel 1431 / 12 03 2010

Muxhahidët e Emirateve Islame të Afganistanit në provincën e Bagdhis e kanë zënë një post bllok ushtarak të ushtrisë mercenarë të administratës marionete të Kabullit në rrethin Mai Khan të distriktit Kadis.

Muxhahidët e sulmuan post bllokun në ora 2 të natës, duke i mbytur 2 polic ndërsa policët tjerë që gjendeshin në post bllok, ikën në fillim të sulmit të muxhahidëve.

Muxhahidët njashtu i kanë zënë edhe 2 sënduka të armëve automatike të lehta pasi që e kishin zënë post bllokun.
Më vonë, muxhahidët i vunë zjarrin post bllokut në mënyrë që ajo mos të përdorët përsëri prej ushtrisë mercenare në të ardhmen.

Alemarah.info

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Beker prej Mon Mar 15, 2010 3:51 pm

Muxhahidat i sulmojnë amerikanët ku i lën të vdekur 4 prej tyre dhe 5 të plagosur në Margjah
E diel, mars 14, 2010 08:20 Jusuf Ahmadi

Helmand, 14 mars - Muxhahidat i Emiratev islamikë gjatë një ballafaqimi i vran të paktën katër pushtuesit amerikan dhe një tjetër të plagosur si një grup pi 5 personave patrullonin ne këmbë te SHBA-ve në një sulm pritë ndërsa pushtuesit ishin në nje mision të patrullojnë në këmbë pranë Xhamis ( xhamia) e Muhammedit Mulawi Serbi në qytetin Margjah e Nad qarkut krahinës së Aliut në orët në mëngjes e Mars, 14, 2010.
në nje raport, një amerikan u vrarë dhe të paktën 3 te lënduar të shtunën, ndërsa më vonë pasdite, ushtarët e SHBA-ve ishin duke u përpjekur që të neutralizoj qmontimin dhe deminimin e një minë vendosur në fshatin Khushal, Nad Ali të qarkut.
burim
alemarah.info
perkthev A.H.A

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Beker prej Mon Mar 15, 2010 3:52 pm

5 tenka te SHBA-ve eliminohen në Margjah te afganistanit

Rezultatet e amerikanëve pushtuesi te vdekur si dhe 5 tenka te SHBA-ve eliminohen në Margjah
E diel, mars 14, 2010 01:23Jusuf Ahmadi

Helmand, 14 mars - raporte nga provinca Helmand se disa ushtarë amerikanë u vranë në shpërthime të veçanta që i goditen 5 tenka të blinduara te Amerikanve në pjesë të ndryshme të qytetit të Margjah Nad Ali të qarkut, provincës Helmand, të shtunë, 13,03. 2010.
Sa për detaje, një nga tenkat amerikane ishte vënë në shënjestër të një shpërthimi të minave në Ibadullah zonë Qulf e Maxhe në orët e mëngjesit , duke shkatërruar plotësisht tenka me ushtarë amerikanë të vrarë mbrenda saj.
Më vonë në mesditë, e dy tenkave amerikane u godit nga një shpërthim me nje bombe telkomand në fushën Kariz Sadi e Ibadullah Qulf, qytet Margjah që la te shkatërruar plotësisht tenkun me ushtarë amerikanë duke përfshirë një përkthyes afgan vranë të cilët ishin në bordmbrenda tenkes .
Apak më shumë se një orë më vonë, edhe një tenkë të pushtuesit SHBA-ve u shkatërrua në një shpërthim bombe në anë të rrugës në Cheena zonë Walu e Margjah që la të gjitha ekuipazhit amerikan në tenkë te vdekur.
tenka e pest.,., tanket e forcave amerikane u eliminua në shpërthimet Muxhahidat në një paket -ne Mulawi zonat Shahzadah e Margjah në të njëjtën ditë, me të paktën dy dhjetra e amerikanëve të vrarë që po udhëtonin në dy tanke mendjemadh .
Gjithashtu të shtunën, gjatë një sulmi te Muxhahidave ne befasi vrau një ushtar i trupave të koalicionit, si dhe duke plagosur dy të tjerë në fushë Kariz Sadi e Margjah, megjithatë, një Muxhahid dhe një civil u plagosën gjatë luftimeve.
Në një incident tjetër, pushtuesit SHBA-ve kap katër civil të pafajshëm nga nga zona Lui Mandah ne Margjah që ishin marrë civlet në bazën të SHBA-ve në natën e premte.

burim
alemarah.info
perkthev A.H.A

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Amar prej Mon Mar 15, 2010 3:53 pm

Tre kamionë të naftës u dogjën në Nangarhar te afganistanit
E diel, mars 14, 2010 01:18 Nga Zabihullah Muxhahidi

NANGARHAR, 14 mars - Të shtunën, tre autobotet me karburantit, ndërsa udhëtonin në një autokolonë që transportonte furnizime logjistike për trupat e NATO-s dhe SHBA janë djegur në rrethin e Khaiwa të krahinës Nangarhar.
Konvoji i drejtuar për në krahinën Kunar nga Jalalabad, kryeqyteti i Nangarhar, u sulmua në Islam fushë Purah nga kjo krahinë, thotë raporti, duke shtuar se kjo nuk është e qartë ende se sa ushtarë të armikut u vranë apo plagosën në këtë operacion.
burim
alemarah.info
perkthev A.H.A

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Amar prej Mon Mar 15, 2010 3:55 pm

Përleshjet në Bamut -2 ushtarë rus të vrarë nga Muxhahidat e Emiratev te Kavkazit
Në Çeçeni, në një përleshje me Muxhahidat nga sektori i perëndimt Çeçeni pranë kufirit me Ingusheti, duke vrarë dy ushtarë nga forcat speciale. Beteja zhvillohet gjatë kontrolli të Qafirave në zonën malore, te pyllëzuar pranë fshatit Bamut në rreth ores 2 - 50 minuta përplasje ne diten e diel ku i slmuan grupi i Muxhahidave"Si rezultat i një beteje, duke vrarë dy kontraktuesve dhe kapten trupin me emrin Molofeev Gijarov", tha burimi i qeverisë pro-ruse në Çeçeni. Përleshjet në fushën e Bamut vazhdojn ende - vuri në dukje në CR bandës UPC RF. Ndërkohë, në CSC, në prag të një sulmi të banditë nga CBD Ministria e Brendshme. 13 mars, në rreth 12,00, kur ne një kontrollit të banesave në rrugë në Nalchik Gagarin, nje njeri i paidentifikuar qëlloj mbi policinë nga departamenti i policisë të qytetit.
Një burim nga forcat okupuese në qytetin e Shatoi shtetit Çeçeni thotë se rreth martirizimit, pas një tjetër operacion, katër Muxhahidave gjatë një beteje në fshatin Kjlwi në Çeçeni.
perkthev A.,H.,A

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Amar prej Mon Mar 15, 2010 3:55 pm

Shumë të lënduar gjatë përleshjeve në Egjipt

Shumë të lënduar gjatë përleshjeve në Egjipt El-Ithnejn 28 Rabi el Euel 1431 / 15 03 2010
Së paku 31 persona janë lënduar gjatë përleshjeve ndërmjet muslimanëve dhe të krishterëve koptistë në veri të Egjiptit.

Zyrtarët e sigurimit thanë se së paku 20 persona prej të dy palëve ishin arrestuar për pjesëmarrjen në trazirën e së premtes, që përfshiu ndezjen e zjarreve në Mersa në provincën Matrouh.

Përleshja thuhet të ketë filluar kur banorët muslimanë kishin hedhur gurë ndaj punëtorëve të ndërtimtarisë të krishtere, ku ata besonin se ishin duke e ndërtuar një kish.

Al xhazira
www.botaislame.com

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Peace to you prej Mon Mar 15, 2010 3:57 pm

Në shpërthimin e një gomari janë mbytur apo plagosur 11 ushtarë amerikan në Merrxhah El-Ithnejn 28 Rabi el Euel 1431 / 15 03 2010
Helmand, 14 mars - Muxhahidët e Emirateve Islame të Afganistanit të dielën shkaktuan vdekjen apo plagosjen e 11 ushtarëve amerikan në Merrxhah duke përdorur eksploziv të vendosur në gomar.

Sipas deklaratave, një numër i amerikanëve janë mbledhur rreth gomarit i cili hyri në bazën amerikane e stacionuar në Vekil Vezir Rahi në pjesën Merrxhah. Kafsha në atë moment eksplodoi duke mbytur dhe plagosur 11 ushtarë.

Ky sulm bombë i kontrolluar me tele-dirigjues nga largësia është sulm i ri dhe i pazakonshëm të sulmeve me bombë.

burimi: alemarah.info
www.botaislame.com

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Mon Mar 15, 2010 10:18 pm

Sulmohet baza e SHBA-ve në Khust

El-Ehad 27 Rabi el Euel 1431 / 14 03 2010

Të shtunën, më 13 mars 2010, një bazë e SHBA-ve në Jakubi, rrethinë e Khustit, kaplohet me zjarrin e rëndë të armëve të Muxhahidëve.
Sipas raportit, 5 mortaja goditën bazën amerikane, duke humbur jetën disa dhe shkatërruar dëme të mëdha materiale, por në raport ende nuk ka detaje rreth numrit të të vdekurve dhe të plagosurve.

Gjithashtu, të shtunën, muxhahidët sulmuan me raketa fushatën e ushtarëve amerikan, 5 prej të cilave goditën në cakun e duhur.

Në mënyrë të ngjashme, të premtën, një shpërthim vrau 5 ushtarë afgan dhe 5 të tjerë mbetën të plagosur, kur një bombë rreth rrugës shpërtheu nën makinën e tyre, në zonën Lakanu, afër qytetit Khust.

Nga një shpërthim në Marxhah, vriten 3 amerikan dhe plagosen 3 të tjerë

Helmand, 13 mars. Më shumë se tre amerikanë u vranë dhe tre të tjerë të plagosur në mëngjesin e të shtunës, më 13 mars, pasi që një bombë qëlloi në vendin që ishin duke kaluar një grup i ushtarëve të koalicionit, në zonën Tani, në Marxhah.

Raporti shton edhe evakuimin e të vdekurve dhe të plagosurve nga vendi i shpërthimit, Muxhahidët pastaj përsëri sulmuan, duke shkaktuar humbje të mëtutjeshme të koalicionit.

alemarah.info
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Amar prej Tue Mar 16, 2010 4:07 pm

Në një betejë në Kunduz, muxhahidët vrasin disa ushtarë gjerman dhe shkatërruan 3 tanke Gjermane të blinduara. Kunduz, 15 mars.
El-Thulathah 29 Rabi el Euel 1431 / 16 03 2010

Muxhahidët e Emiratit Islamik, pas një përleshje me trupat gjermane, të hënën, 15 mars 2010, shkatërruan 3 tanke gjermane të blinduara, duke lënë të vdekur disa ushtarë gjerman në qarkun Çar, krahina Blud.Sipas raportit direkt nga zona, lufta ballë për ballë pastaj u mbështet nga sulmet ajrore që u zbuluan se ishin nga zona Mazzar, krahinë që patrullojnë trupat gjermane Më pas armiku është tërhequr duke marrë të vdekurve dhe të plagosurve dhe duke lënë një sasi të konsiderueshme të armëve dhe municion në duart e Muxhahidëve.


--------------------------------------------------------------------------------
Beteja "Shah Wali Kowt" përfundon me rezultat të humbjes vdekjeprurëse të koalicionitKandahar, 15 mars. Raportet e fundit nga provinca Kandahar tregojnë se trupat e koalicionit të udhëhequra nga SHBA-ja, pas një beteje në dy luftime, humbin me një humbje vdekjeprurëse dhe pastaj u detyruan të tërhiqen nga zona, dhe e gjithë kjo ndodhi në orët e mesditës të hënën.Raporti shton se dy tanke të armikut u shkatërruan nga Muxhahidët gjatë luftimeve, që pastaj u larguan me disa ushtarë të vdekur të koalicionit.Asnjë muxhahid, me mëshirën dhe ndihmën e Allahut, nuk ka qenë i plagosur gjatë përleshjes.


--------------------------------------------------------------------------------
Muxhahidët vrasin 7 ushtarë të koalicionit, 9 afganë dhe 10 tjerë mbeten të plagosurPARWAN, 15 mars.Të hënën në mëngjes, të paktën 8 ushtarë amerikanë u vranë nga sulmet e raketave të muxhahidëve në pistën ajrore Bagram.Megjithatë, shtypi konfirmoi vdekjen e vetëm një ushtari, sipas një deklarate të lëshuar nga NATO, pretendohet se vetëm një ushtarë amerikan është vrarë në këtë sulm të pistës ajrore Bagram.Raporti shton se, pas incidentit, shpejtë u mbyllën dyert ajrore që ta parandalojnë armikun (muxhahidet).alemarah.info

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Peace to you prej Tue Mar 16, 2010 11:22 pm

Muxhahidët vrasin 7 ushtarë të koalicionit, 9 afganë dhe 10 tjerë mbeten të plagosur

PARWAN, 15 mars.

Të hënën në mëngjes, të paktën 8 ushtarë amerikanë u vranë nga sulmet e raketave të muxhahidëve në pistën ajrore Bagram.

Megjithatë, shtypi konfirmoi vdekjen e vetëm një ushtari, sipas një deklarate të lëshuar nga NATO, pretendohet se vetëm një ushtarë amerikan është vrarë në këtë sulm të pistës ajrore Bagram.

Raporti shton se, pas incidentit, shpejtë u mbyllën dyert ajrore që ta parandalojnë armikun (muxhahidet).

alemarah.info

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Peace to you prej Tue Mar 16, 2010 11:24 pm

Beteja "Shah Wali Kowt" përfundon me rezultat të humbjes vdekjeprurëse të koalicionit

Kandahar, 15 mars. Raportet e fundit nga provinca Kandahar tregojnë se trupat e koalicionit të udhëhequra nga SHBA-ja, pas një beteje në dy luftime, humbin me një humbje vdekjeprurëse dhe pastaj u detyruan të tërhiqen nga zona, dhe e gjithë kjo ndodhi në orët e mesditës të hënën.

Raporti shton se dy tanke të armikut u shkatërruan nga Muxhahidët gjatë luftimeve, që pastaj u larguan me disa ushtarë të vdekur të koalicionit.

Asnjë muxhahid, me mëshirën dhe ndihmën e Allahut, nuk ka qenë i plagosur gjatë përleshjes./botaislame/

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Beker prej Tue Mar 16, 2010 11:29 pm

Sulmë flijues në Paktika vritën dhe plagosin 25 trupa amerikane dhe ato afgane
E martë, 16 mars 2010 07:31 Nga Zabihullah Muxhahidi

Paktika, 16 mars - Saifullah dhe Muhamedi, dytë bien shehid në sulm flijues, në një bazë amerikane në rrethin e krahinës Dirmal ju shkaktuan humbje të jetës dhe të plagosur në 25 ushtarë afganë dhe ato amerikanë, e hënë, 15 mars, 2010.
Në detaje, dy sulmuesit të maskuar si ushtarë afgan të cilët ishin të armatosur me armë automatike, granata dore dhe eksploziv, hyrën në bazë duke qëlluar ushtarët afganë dhe amerikanë që ishin të stacionuar në bazë dhe pas një gjysmë ore rezistencë shpërthyen veten, duke vrarë dhe plagosur ushtarë amerikane dhe afganë.
Raporti shton se shpërthimet binjake lan të vdekur disa ushtarë, dhe shkaktuan humbje materiale dhe një numër zyrtarësh afganë dhe të huaj janë raportuar të kenë qenë në betejë, por vdekja e tyre dhe lëndimet ende janë të paqartë.
Në fakt, më 10 mars 2010, një makinë bombë nga Muxhahidët të Emiratit Islamik mbi një bazë amerikane, e njohur si Marghi, u vranë rreth 24 ushtarë amerikane dhe afgane në distriktin e njëjtë të provincës Paktika, megjithatë, Zyrtarët provinciale konfirmuan vdekjen e vetëm 5 ushtarëve.

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Beker prej Tue Mar 16, 2010 11:31 pm

Një helikopter u shtënë poshtë në Badghis
E martë, 16 mars 2010 07:47 Nga Zabihullah Muxhahidi

BADGHIS, 16 mars - Muxhahidët të Emiratit Islamik shtënë poshtë një helikopter të SHBA've në distriktin Bala krahinës Murghab, e hënë, 15 mars, 2010.
Sipas raportit, helikopteri u qëllua dhe e kaploi zjarri dhe ra në tokë pranë bazës së SHBA në rajon.
Thuhet se: 10 ushtarë u vranë në bord të helikopterit.Në një shpërthim në Zabul vritën 10 Policë afganë
E martë, 16 mars, 2010 08:11 Nga Yousuf Shqipri Ahmadi
ZABUL, 16 mars - Të paktën 10 policë afgan u vranë apo u plagosën të hënën, kur shpërtheu automjeti i tyre në distriktin Shamazu.

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Beker prej Tue Mar 16, 2010 11:32 pm

Gjashtë tanke të SHBA've u shkatërruan në Marjah
E martë, 16 mars, 2010 10:15 Nga Yousuf Shqipri Ahmadi

Helmand, 16 mars - Numri i tankeve amerikane goditur nga bombat në qytetin Marjah brenda 24 orësh duke përfshirë edhe tre tanke të tjerë që kanë marrë në lulëzim pavarësisht nga shpërthimet që nga orët e mbrëmjes, kah arritur numri i 6 tankeve te djegura deri më tani.
Në detaje, një nga tanket amerikane është goditur nga një shpërthim në zonën Ibadullah të qytetit Marjah të hënën në mbrëmje, dhe dy tanke të tjera të shkatërruara në shpërthimet në zonën Zhundow dhe Abah.
Megjithatë, tanke të tjerë amerikanë kanë qenë shënjestër nga shpërthimet e minave, në pjesët e ndryshme të qytetit Marjah të qarkut Nad Ali, krahinës Helmand.
Dhjetra ushtarë amerikanë u vranë në tanket goditura nga shpërthimet, e disa tanke kanë mbetur ende të shtrirë në zonën e shpërthimeve.
Në një incident tjetër, nga sulmet ajrore të SHBA've që u plagosën rëndë katër civilë që ishin ulur në xhami, kur njëri për momentin është në gjendje kritike.

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Ebu Beker prej Tue Mar 16, 2010 11:33 pm

Njëmbëdhjetë amerikan të vrarë, dhe tetë të plagosur në operacione flijuese në Kandahar
E martë 16 mars, 2010 11:12 Nga Yousuf Shqipri AhmadiKandahar, 16 mars - Një Muxhahid i Emiratit Islamik, gjatë një sulmi flijues në këmbë shpertheu në mesin e ushtarëve të SHBA's, që mbetën të vrarë 11 amerikanë dhe 8 të plagosur në Arghandab, e martë, 16 mars,2010.
Operacioni flijues heroikë ka qenë kryer nga Rahmatullah, një Muxhahid guximshëm, në zonën Kachah e rrethit Arghandab, ushtarët e SHBA've udhtuan qdo ditë këtë rrugë në këmbë nga njëra bazë në tjetrën.
Si zakonisht, ushtarët e SHBA've në këmbë ishin në të njëjtën zonë në mes të rrugës në një bazë nga një tjetër, kur ata u goditën nga një shpërthim flijues i kryer nga një Muxhahid në këmb.
Duhet të cekët se shpërthimet Muxhahidëve kanë marrë vrull në provincën e Kandaharit kohët e fundit që është rritur numri i të vdekurve e ushtarëve të huaj dhe vendas mbi 36, dhe ushtarve të plagosur mbi 73 në tri ditët e fundit.

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajmet nga toka e Xhihadit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi