Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Besimtari në këtë Dunja

Shko poshtë

Besimtari në këtë Dunja

Mesazh nga Peace to you prej Tue Mar 09, 2010 12:54 am

Prej moralit dhe sjelljes të selefëve ka qenë se ata ndiheshin se dynjaja ishte e parëndësishme për ata ashtu siç ka thënë i Dërguari i Allahut alejhi selam:“Çka është kjo dunja në krahasim me botën tjetër përveç se sikurse njëri prej jush që e vendos gishtin e tij në det dhe sheh se sa ujë ka marrë.” (Muslimi dhe Tirmidhiu)Ai s.a.v.s. gjithashtu ka thënë“Po të kishte vlerë dynjaja tek Allahu sa krahu i mushkonjës, Ai nuk do ti kishte lejua mosbesimtarët të marrin asnjë gllënjkë uji prej saj. ” (Tirmidhiu)Malik Ibn Dinari (rrahimullah):“Ke kujdes nga magjistari i cili i magjeps zemrat e dijetarëve duke i largua ata nga Allahu më i Larti, d.m.th. dynjaja. Fryti i saj është më i shëmtuar se sa magjia me të cilën erdhën Haruti dhe Maruti, pasi që magjia e tyre e ndau burrin prej gruas, ndërsa dynjaja e ndan robin prej Zotëruesit të tij.”Hasan el-Basriu (rrahimullah) e ka pas zakon të thotë:“Ne kemi takuar disa njerëz të caktuar ku dynjaja për ata ka qenë si diç e besueshme, ku është dashtë që t’ia kthejnë prapë pronarit të saj. Ata e kanë parë se nuk janë pronar të asgjëje në të, kështu që udhëtuan lehtë për në botën tjetër.”Abdullah Ibn Mubareki (rrahimullah) kishte për të thënë: “Dunjaja është burgu i besimtarit. Vepra më e mirë në burg është durimi dhe kontrollimi i hidhërimit. Besimtari nuk ka vend në tokë. Toka e tij do të jetë atje nesër në botën tjetër.”Njëri prej selefëve e ka pas zakon të thotë: “Nëse dëshiron të jesh afër Allahut atëherë vendose një muri të hekurt ndërmjet vetës tënde dhe epshit tëndë.”Ahmed Ferid (shkëputur nga: “Prej karakteristikave të Selefëve”)

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi