Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Besimtari në këtë Dunja

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Besimtari në këtë Dunja

Mesazh nga Peace to you prej Tue Mar 09, 2010 12:54 am

Prej moralit dhe sjelljes të selefëve ka qenë se ata ndiheshin se dynjaja ishte e parëndësishme për ata ashtu siç ka thënë i Dërguari i Allahut alejhi selam:“Çka është kjo dunja në krahasim me botën tjetër përveç se sikurse njëri prej jush që e vendos gishtin e tij në det dhe sheh se sa ujë ka marrë.” (Muslimi dhe Tirmidhiu)Ai s.a.v.s. gjithashtu ka thënë“Po të kishte vlerë dynjaja tek Allahu sa krahu i mushkonjës, Ai nuk do ti kishte lejua mosbesimtarët të marrin asnjë gllënjkë uji prej saj. ” (Tirmidhiu)Malik Ibn Dinari (rrahimullah):“Ke kujdes nga magjistari i cili i magjeps zemrat e dijetarëve duke i largua ata nga Allahu më i Larti, d.m.th. dynjaja. Fryti i saj është më i shëmtuar se sa magjia me të cilën erdhën Haruti dhe Maruti, pasi që magjia e tyre e ndau burrin prej gruas, ndërsa dynjaja e ndan robin prej Zotëruesit të tij.”Hasan el-Basriu (rrahimullah) e ka pas zakon të thotë:“Ne kemi takuar disa njerëz të caktuar ku dynjaja për ata ka qenë si diç e besueshme, ku është dashtë që t’ia kthejnë prapë pronarit të saj. Ata e kanë parë se nuk janë pronar të asgjëje në të, kështu që udhëtuan lehtë për në botën tjetër.”Abdullah Ibn Mubareki (rrahimullah) kishte për të thënë: “Dunjaja është burgu i besimtarit. Vepra më e mirë në burg është durimi dhe kontrollimi i hidhërimit. Besimtari nuk ka vend në tokë. Toka e tij do të jetë atje nesër në botën tjetër.”Njëri prej selefëve e ka pas zakon të thotë: “Nëse dëshiron të jesh afër Allahut atëherë vendose një muri të hekurt ndërmjet vetës tënde dhe epshit tëndë.”Ahmed Ferid (shkëputur nga: “Prej karakteristikave të Selefëve”)

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi