Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Filloi punimet Samiti i Ligës Arabe në Libi

Shko poshtë

Filloi punimet Samiti i Ligës Arabe në Libi

Mesazh nga Ebu Hattab prej Sun Mar 28, 2010 10:52 pm

Filloi punimet Samiti i Ligës Arabe në Libi

Liderët arabë hapën samitin e tyre vjetor të shtunën, të vendosur për t’i dërguar një mesazh të qartë Izraelit se çdo plan për të “judaizuar” Jerusalemin do të dëmtojë procesin paqësor në Lindje të Mesme.
Ky është samiti i parë, nikoqir i të cilit është lideri libian Moamer Kadhafi, i cili e konsideron Izraelin “armik” dhe shpesh ka kritikuar ashpër vendet arabe, të cilat kërkojnë paqe me shtetin izraelit, raporton AFP.
Takimi vjen pas vrasjes së dy ushtarëve izraelitë dhe katër palestinezëve, si rezultat i përleshjeve të armatosura në një pikë kufitare, dhe zotimit të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, që të veprojë sipas planit të tij për Jerusalemin lindor.
Në prag të takimit, kreu i Lidhjes Arabe, Amr Musa tha se Izraeli duhet të ndalojë ndërtimin e 1 600 shtëpive të reja për hebrenj në Jerusalemin lindor para fillimit të bisedimeve jo të drejtpërdrejta.
Samiti do të zgjasë dy ditë. /koha/
avatar
Ebu Hattab
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 75
Points : 200
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 27/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi