Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Shkelje të të drejtave të njeriut në mbarë botën gjatë vitit 2009

Shko poshtë

Shkelje të të drejtave të njeriut në mbarë botën gjatë vitit 2009

Mesazh nga Ebu Amar prej Sat Mar 13, 2010 12:14 am

Shkelje të të drejtave të njeriut në mbarë botën gjatë vitit 2009

Departamenti amerikan i shtetit (DASH) ka bërë të ditur se shumë qeveri në mbarë botën kanë vazhduar të bëjnë shkelje të rënda të të drejtave të njeriut. Në raportin vjetor të DASH it, i cili u publikua sot në Uashington, pos të tjerash, thuhet se në vitin 2009 "ka pasur një numër alarmues i raporteve për torturë, vrasje jashtëligjore dhe shkelje të tjera të të drejtave universale të njeriut".

Sekretarja amerikane e shtetit, Hilari Klinton, duke e paraqitur raportin, pos tjerash, tha:Ne e gjetëm vetveten në një moment kur një numër në rritje i qeverive po imponojnë kufizime të dëmshme në organizatat joqeveritare, që punojnë për t'i mbrojtur të drejtat dhe për forcimin e llogaridhënies, tha Hilari Klinton.
Në raportin e të drejtave të njeriut për vitin 2009 të Departamentit amerikan të shtetit është përfshirë edhe Kosova.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi