Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Martesa e një muslimanje me një mosbesimtarë është e pavlefshme dhe mardhënia me atë është zina (kurvëri)

Shko poshtë

Martesa e një muslimanje me një mosbesimtarë është e pavlefshme dhe mardhënia me atë është zina (kurvëri)

Mesazh nga Peace to you prej Wed Mar 31, 2010 2:42 pmEl-Arbiah 15 Rabi el Thani 1431 / 31 03 2010

Cili është qëndrimi i Islamit ndaj një gruaje muslimane e cila martohet me një burrë mosbesimtarë, për arsye se ajo duhet ta bëjë këtë, d.m.th. ajo është detyruar në këtë martesë?Falënderimi i takon Allahut.Nuk është e lejuar për një grua muslimane të martohet me një qafir, dhe martesa është e pavlefshme.Allahu thotë (sqarimi i domethënies):“Dhe mos ia jepni (bijat tuaja) për martesë mushrikëve (idhujtarëve, politeistëve) derisa ata të besojnë (vetëm në një Allah)” [al-Bekareh 2:221]“O ju që besuat, kur t'ju vijnë besimtaret e shpërngulura (prej Mekes), provoni besnikërinë e tyre, ndonëse All-llahu di më së miri për besimin e tyre; nëse vërtetoni se ato janë besimtare, atëherë, mos i ktheni ato te jobesimtarët, pse as ato (janë besimtare) nuk janë të lejuara për ta (ata janë mosbesimtarë) e as ata nuk janë të lejuar për to” [Mumtehinet 60:10].Fakti se ajo është detyruar në këtë nuk e arsyeton atë që të dorëzohet në këtë dhe ti dorëzohet kësaj martese. Pejgamberi (paqja dhe shpëtimi i Allahut qoftë mbi të) ka thënë: “Nuk ka bindshmëri ndaj asnjë krijese kur është në pyetje mosbindja ndaj Krijuesit.”Kjo martesë llogaritet si pavlershme, dhe mardhënia me atë është zina (kurvëri, amoralitet).

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi